Tedarik zincirini robotların düzeltmesi gerekiyor

0

Tedarik zinciri robotları

Pandemiden iki yıldan fazla bir süre sonra, kalıcı ekonomik krizler, dünya çapında işverenler ve çalışanlar arasındaki geleneksel çatışmaları yoğunlaştırdı. Kısmen uzun süredir devam eden tedarik zinciri karmaşasının bir sonucu olarak, enerji, gıda ve diğer mallar için daha yüksek fiyatlar, işçilerin evden çalışmaya devam etme hakkıyla birlikte daha yüksek ücret talep etmesine neden oldu. İşverenler, ödemeleri aynı hizada tutmak için parçalar, hammaddeler ve nakliye için yüksek maliyetlere atıfta bulunarak İngiltere gibi ülkelerde bir grev dalgasına yol açtı.

Mal taşımacılığına adanmış şirketler için tehlikede olan çok şey var. Yöneticileri, Büyük Tedarik Zinciri Bozulmasının büyük ölçüde işgücü kıtlığının sonucu olduğunu savunuyor. Argüman, tedarik zincirinde kamyon sürmeye ve depolardan mal taşımaya istekli insan kalmadığından, limanlar bunalmış durumda ve perakende raflarında ürün sıkıntısı yaşanıyor. Bazı işgücü uzmanları, bu tür iddialara karşı çıkarken, işgücü eksikliğini, işverenlerin gerekli sayıda insanı çekmek için yeterli ödeme yapma konusundaki isteksizliği olarak yeniden çerçeveliyor.

Pensilvanya Üniversitesi’nden ekonomi sosyologu ve “The Big Rig: Trucking and the Decline of the American Dream” kitabının yazarı Steve Viscelli, “Bu anlatı kıtlığı endüstrinin lobicilik söylemidir. Kamyoncu sıkıntısı yok” diyor. İnsan işçilere alternatif olarak robotların benimsenmesi ise kaçınılmaz son diyebiliriz.

Yakın zamanda İsrailli bir girişim olan SafeMode, sürücülerin hareketlerini, hızlarını, ne kadar sert frenlediklerini, yakıt verimliliğini izleyen ve emsallerinden daha iyi performans gösterenleri ödüllendiren bir uygulama geliştirdi. Şirket kurucusu ve CEO’su Ido Levy’nin paylaşımına göre sürücünün direksiyondaki sabit eli, normalde bir günde kazandığı 250 doların üzerine çıkmasını ve 8 dolar nakit bonus kazanmasını sağlamıştı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>