Evde kalmanın teknoloji aramalarındaki etkisi

0

Covid-19 salgınının bitmesini beklediğimiz bu dönemde teknolojinin bizlere yardımı çok büyük. Sosyal medya, dizi-film platformları ve oyun dünyası derken kendimize vakit geçirebileceğimiz konular üretebiliyoruz. İnternette daha fazla vakit geçirebiliyor olmamız arama motorlarının kullanımını da gözle görülür bir şekilde artırdı.

Peki Covid-19, Türkiye’deki teknoloji aramalarına nasıl etki etti? Seomonitor’un sunduğu yeni bir araç ile bir kaç anahtar kelimeyi sizin için araştırdım.

Cep Telefonu

Cep Telefonu

Cep telefonu anahtar kelimesi mart ayı verilerine göre ciddi bir yükselişte. Özellikle görüntülü görüşmenin ön plana çıktığı bu günlerde insanların daha iyi bir cep telefonu için araştırma yaptığını söyleyebiliriz. Ayrıca anahtar kelimelerin içinde varyasyonlarının da olduğunu hatırlatmak isterim, örneğin “ucuz cep telefonu” gibi anahtar kelimelerde bu aramalara dahil ediliyor.

Bilgisayar

Bilgisayar araması önceki yıla göre %82 artış göstermiş. Eğitimin online olarak ilerlediğini düşünürsek bu rakam çok şaşırtmadı açıkçası. En çok arama hacmi ise “bilgisayar fiyat” kelimesinde görünmekte.

Oyun

Oyun sektörü sanırım en çok aramaya sahip olan sektörlerden. İçerisinde “oyun” kelimesi geçen aramalar geçen seneye göre %123 artış göstermiş.

Sosyal medyada ise durum platformuna göre farklılık gösteriyor;

Facebook’un keyword olarak kullanımında düşüş görülürken topic trend konusunda ciddi bir artış var. Ne yazık ki platform bir marka ismi olduğu için detaylarını inceleyemiyoruz;

İçerisinde “instagram” kelimesi geçen aramalarda ise %83’lük bir artış görünüyor. Instagram canlı yayınlarının popüler olmasının platforma katkısı büyük olmuş.

instagram

Twitter ise en ilginç skorlardan bana göre. Kullanım yoğunluğunun artmış olabileceğini düşünsem de aramalarda çok ciddi bir artış görünmüyor.

Son olarak kamera aramalarında %49, softbox aramalarında ise %22 artış mevcut. Bu dönemde hazır evdeyken vlogger olmak isteyen insan sayısının artış gösterdiğini söyleyebiliriz :)

Sizde kendi alışkanlıklarınıza göre arama trendlerini araştırmak isterseniz SeoMonitor’ün https://trends.seomonitor.com adresini kullanabilirsiniz.

Berkun Meral

2008 yılında Google teknolojilerine olan merakım sayesinde dijital pazarlama konularında kendimi geliştirmeye başladım. Tabi o zamanlar Google Ads diye bir şey pek yoktu :)

2012 yılında ajans olarak Google Partner ünvanını aldım, o günden bu yana hemen hemen tüm dijital pazarlama çözümü sunan firmalar ile çalışıyorum.

Ekibim ile birlikte yarattığımız dijital pazarlama başarılarımız Google’da başarı hikayesi olarak yayınlandı, elbette bize yetmedi, yeni başarılar yolda :)

Bilginin paylaştıkça güzel olduğu konusunda hemfikirim, bu sebepten dijital pazarlama teknolojileri ve dijital dünyadaki tecrübelerim hakkında köşe yazılarımla bildiklerimi anlatıyorum.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>