Teknoloji bağımlılarına özel etkinlik

0

Yeşilay’ın ismini son yıllarda çok daha fazla duyduğumuz bir gerçek. 1920’de Hilal-i Ahdar adıyla, alkollü içkiyle mücadele için kurulan, daha sonra ismi Yeşil Hilal olarak değiştirilen ve son olarak Yeşilay ismini alan kurum, bugün alkollü içeceklerle mücadele konusunda başlattığı yolculuğunu farklı türdeki bağımlılıklarla mücadele olarak genişletmiş durumda.

Yeşilay’ın mücadele ettiği güncel bağımlılıklar listesinde sigara, alkol, madde (uyuşturucu vb.) ve kumar bağımlılığı haricinde TechInside okurlarını daha yakından ilgilendiren bir konu daha var: Teknoloji Bağımlılığı. Bu kapsamda uluslararası nitelikte bir kongre de düzenleyen Yeşilay’ın 3-4 Mayıs 2016 tarihlerindeki etkinliğinin adı “3. Uluslararası Teknoloji Bağımlılığı Kongresi” olarak belirlenmiş.

Yeşilköy’de bulunan WOW İstanbul Hotel & Convention Center’da düzenlenecek olan  3. Uluslararası Teknoloji Bağımlılığı Kongresi’nin başlıkları arasında patolojik internet kullanımı, video oyunu bağımlılığı, televizyon bağımlılığı, siber zorbalık, sosyal medya, siber güvenlik, çevrimiçi kumar bağımlılığı, cep telefonu bağımlılığı ile çevrimiçi alışveriş bağımlılığı bulunuyor.

Teknolojinin bilinçli kullanımı konusunda farkındalığı yüksek nesillerin yetişmesine katkı sağlama amacıyla düzenlenen kongrenin, teknolojinin kötüye kullanımı, dünya genelindeki son araştırmalar ve klinik uygulamalar, önleme ve politika alanındaki iyi uygulama örnekleri ve okul temelli çalışmalar gibi başlıklarda bilimsel ve kanıta dayalı çalışmaların ele alınacağı önemli bir mecra olması hedefleniyor.

Katılımın ücretsiz ve herkese açık olduğu organizasyonda bu yıl Türkiye dışında ABD, Güney Kore, İngiltere ve Kuveyt’ten gelecek alanlarında uzman konuşmacılar yer alacak. Kongreye bilim insanları, karar alıcılar, rehber öğretmenler, psikologlar, sosyal hizmet çalışanları ve aileler olmak üzere yaklaşık 1200 kişinin katılımı bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>