Techinside Google News
Techinside Google News

Teknoloji çağında küçük işletme olmak.

Teknolojiyi takip etmeyen markaların yok olmaya mahkum olduğu bu çağda küçük işletmeler nelere dikkat etmeli? Nasıl çağa ayak uydurmalı?
- Advertisement -

Günümüzde neredeyse her işletme bir teknoloji işletmesidir. Gelişen teknoloji, çok çeşitli iş fonksiyonlarının yanı sıra önemli içgörü, otomasyon ve verimlilik sağlamaktadır. Teknoloji geliştikçe, birçok çözüm küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ’ler) için daha uygun ve erişilebilir hale gelmektedir.

Inc., Fast Company ve Dell Kadın Girişimciler Ağı (DWEN) tarafından desteklenen yakın tarihli bir web seminerinde, medya ve pazarlama firması Skai Blue Media’nın kurucusu moderatör Rakia Reynolds, entegre bir teknoloji firması olan Launch Tech’in başkanı ve CEO’su Venus Quates ve içerik oluşturucular için bir e-ticaret platformu olan Tree3’ün CEO’su Katina Kenyon ile işlerini büyütmek için teknolojiyi nasıl kullandıkları hakkında konuştu.

İşte o sohbetten önemli çıkarımlar:

1. Sevdiğiniz işi yapın.

Kenyon, “Tutkulu olduğunuz bir şey bulun” diyor, çünkü bu sizi ateşleyecek ve “girişimci olarak hepimizin karşılaştığı bazı zorlukları gizleyecektir.”

2. Kendinizi geliştirin.

Quates çocukluğundan beri bir girişimciydi.

“Eğer ordu ya da bir işveren beni göndermezse, eğitime gitmek için kendi paramı kendim öderdim… Paramın gittiği yer orasıydı, kendimi geliştirmek için.”

Ordudan ayrıldıktan sonra Quates bir devlet müteahhidi oluyor. Ancak kamu kurumları onun sertifika alanlarını uygulamıyordu. “Ben de ayrılmaya ve ticarete atılmaya karar verdim” diyor. Sonunda devlet bu durumu yakalıyor. Böylece hizmetlerini sunmak için daha iyi bir konuma geldi çünkü bir geçmişi vardı.

3. “Çiğneyebileceğiniz kadar ısırın.”

Her girişimcinin alamayacağı kadar çok yeni teknoloji bilgisi var. Quates denemek için kendinizi zorlamamanız gerektiğini söylüyor. “Dün internette restoranlar için yapay zeka ve makine öğrenimi hakkında bir şey izliyordum. Çok havalı! Yani, her şeyin geleceği bu. Ama şimdi bunu uygulayan bir anne ve restoranını hayal edebiliyor musunuz? Muhtemelen mümkün değil.”

Eğrinin gerisinde kalmamak için günde 30 dakikanızı haberlere bakmaya ayırmanızı öneriyor.

4. Müşterilerinizin ve iş ortaklarınızın size yol göstermesine izin verin.

Kenyon, “her şeyi” sunmaya çalışmak yerine, müşterilerin sizden neye ihtiyaç duyduklarını söylemesine izin vermenin en iyisi olduğunu söylüyor. Forumlara katılmak, müşteri konseyleri oluşturmak ve genel olarak geri bildirimleri dinlemek gibi adımlar izleyebilirsiniz.

Ayrıca, size yeni teknolojiler satmaya çalışan potansiyel iş ortaklarından gelen aramaları yanıtlamanızı öneriyor: Size araştırma süresi kazandırmak için sundukları ürünler ve bu ürünlerin işletmenizin sorunlarını nasıl çözebileceği konusunda sizi eğitmelerini isteyin.

5. İhtiyacınız olan teknolojiyi karşılamaya öncelik verin.

Başlangıç maliyetleri külfetli olabilir, ancak teknolojiyi daha ekonomik hale getirmenin yolları vardır. Kenyon, genellikle satış kriterlerini karşılamayan yeni işletmeler için geçerli olan başlangıç indirimlerini araştırmanızı tavsiye ediyor. Quates şöyle diyor: “Her zaman yazılımın adı neyse onu yazarım ve sonra ‘vs.’ yazarım çünkü birileri her zaman karşılaştırma yapmaya çalışır.” Bu, rakip ürünlerin fiyat ve özellik karşılaştırmalarını yapmanıza yardımcı olur.

Yine de sonuçta, “Eğer isteğiniz varsa, bunu yapmanın her zaman bir yolu vardır” diyor.

6. Tüketicileriniz için bağlantılar kurun.

Kenyon, müşterilerin yeni teknolojiyi benimsemelerini sağlamak için üzerlerindeki “bilişsel yükü kaldırmaya” yardımcı olmanın önemli olduğunu söylüyor. Basit açılır pencereler ve bildirimler, ürünün nasıl kullanılacağına dair turlar, sihirbazlar ve benzerlerini kullanarak şirketinizle yaşadıkları deneyim boyunca eğitim verin.

Kullanıcıların ürününüzü kullanarak video incelemeleri oluşturması gibi kullanıcı tarafından oluşturulan içerikler özellikle değerlidir. Bu nedenle bunun için fırsatlar sağladığınızdan emin olun.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir