Teknoloji devleri nedeniyle Austin’de kiralar artıyor

0

Teknoloji devleri Austin

Teknoloji devleri fabrikalar için Austin’i seçerken, yaşam koşulları da bundan etkileniyor. Teknoloji devleri nedeniyle Austin’de kiralar artış gösteriyor.

Teknoloji devleri nedeniyle Austin’de kiralar zor durumda bırakıyor

Tesla CEO’su Elon Musk yaptığı açıklamada, elektrikli otomobil üreticisinin merkezini Palo Alto, California’dan Austin, Texas’a taşıyacağını söyledi.

Austin metro bölgesindeki konut fiyatları, Apple Inc, Alphabet Inc. Google ve Oracle Corp. gibi büyük teknoloji firmalarının şehre genesiyle son yıllarda fırladı.

Güney Austin’de ikamet eden 47 yaşındaki Trish Webb, “Bunun yaratacağı tüm işler için gerçekten mutluyum, ancak ailem zaten bir ev alamıyor ve Tesla ile daha da kötüleşecek” diyor.

Emlak komisyoncusu Redfin’e göre, Austin evlerinin ortalama fiyatları son iki yılda yaklaşık yüzde 40 arttı ve Eylül ayında bir evin ortalama fiyatı 549.000 dolar civarındaydı.

Eyalet dışından alıcıların, özellikle Kaliforniyalıların, istenen fiyatın iki katına nakit olarak ev satın aldıklarına dair tekrarlanan raporlar, birçok Austinliyi hayal kırıklığına uğrattı. Redfin’den gelen veriler, yaz aylarında şehirde satılan her dört evden neredeyse üçünün, istenen fiyattan daha yüksek fiyatlandığını gösteriyor.

Musk’ın yer değiştirmesi açıklanmadan önce bile, elektrikli araç üreticisi yaklaşık 10.000 işçiyi şehir merkezinin doğusundaki yeni ve büyük bir fabrikaya taşımayı planlamıştı. Tesla’nın kaç şirket çalışanının Kaliforniya’dan taşınacağı veya Teksas’ta işe alacağı belli değil.

Birkaç yıl önce Houston’dan Austin’e taşınan ve satışta çalışan 26 yaşındaki Reed Thief, “Buraya gelen tüm bu Kaliforniyalılar da kültürü değiştiriyor ve bunun çok fazla olacağından endişeleniyorum” dedi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>