Teknoloji devleri resmi casusluğa karşı

0

spy-casusApple, Microsoft, Facebook ve Google gibi büyük markalar, Amerikan Civil Liberties Union ve Electronic Frontier Foundation gibi sivil özgürlük kuruluşları ile birlikte ABD yönetiminin resmi casusluk taleplerine karşı ittifak yaptı. Kongre ve Obama yönetimine sunulan ortak mektupta, ülkenin güvenliğini ilgilendiren programların kişisel mahremiyet, gizlilik ve güvenilirlik gibi konularda güçlendirilmesi  için gerekli adımların atılması gerektiği bildirildi.

Büyük teknoloji firmaları, NSA’in patlayan yasal casusluk çalışması PRISM’e karşı gelen ilk markalar arasında yer almıştı. Zira şirketler, ABD Savunma Bakanlığı’nın sadece ülkedeki değil, tüm dünyadaki insanları telefon, e-posta, sosyal medya hesapları üzerinden takip etmesiyle oluşan korkunun merkezi haline gelmişlerdi. Pek çok teknoloji sever doğal olarak kullandığı ürünler üzerinden takip edildiğini düşündüğü için ticari açıdan büyük bir tehlike ile karşı karşıya kalmıştı.

Şimdi hedef, 1 Haziran’da son bulacak olan yasaları yeniden yapılandırma süreci tamamlanmadan gerekli adımların atılması ve ABD hükümetinin bekleneni vermesi yönünde. Örneğin 215 no’lu bölüme göre NSA, Amerikan vatandaşlarının telefon konuşma ve yazışmalarını kayıt altına alıp, saklayabiliyor. Arzu edilen ise bu gibi yetkilere ciddi ve işe yarayacak kısıtlamaların getirilmesi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>