Teknoloji devlerin anti-tekel soruşturması açıldı

0

ABD rekabet kurumu, Apple, Amazon, Facebook ve Google’ın geçmişe yönelik satın alma işlemlerini, anti-tekel yasalarına uygunluğu açısından inceleme altına aldığını duyurdu.

Başkanlık seçimleri öncesi koz arayışı mı?

Geçmişte, bu dev şirketlerin satın aldıkları start-up’ların ve diğer şirketlerin inceleneceği soruşturmada, özellikle de rekabet kurumuna bildirilmeyen satın almaların şirketlerin başına dert açabileceği yorumu yapılıyor.

Öte yandan, başkanlık seçimleri yaklaşırken Trump yönetiminin, Trump’a karşı durdukları bilinen teknoloji şirketlerine dair koz kazanmak için bu soruşturmayı kasten açtırdığı da yorumların arasında yer alıyor.

2016 başkanlık seçimleri sırasında, Facebook, Twitter gibi sosyal medya servislerinin binlerce çalışanı Trump karşıtı protestolara bizzat katılmış, Trump’ın hesapların kapatmayan şirketlerine isyan bayrağı açmıştı. Hatta Amazon’un patronu Jeff Bezos, Trump düşmanlığını bizzat sosyal medyaya taşıyıp, Trump ile Twitter üzerinden restleşerek kavga edecek kadar nefretini ortaya koymuştu.

Trump şimdi aynı sorunlar yaşanmasın diye seçimler öncesinde dizginleri eline almaya çalışıyor gibi görünüyor.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>