Teknoloji devlerinden satın alma verileri istendi

0

satın alma verileri

ABD, 5 teknoloji devinden satın alma verileri talebinde bulundu. Son 10 yıllık bu satın alma verileri analiz edilecek ve eğer anormal bir durum görülürse harekete geçilecek.

5 teknoloji devinin satın alma verileri istendi

Son yıllarda teknoloji devleri satın alma konusunda yapılan yasa dışı faaliyetler, patent ihlalleri, izinsiz reklam uygulamaları gibi farklı faaliyetlerden dolayı birçok ceza alıyor. ABD Federal Ticaret Komisyonu, bu konuda 5 teknoloji devini mercek altına almaya hazırlanıyor.

FTC tarafından şirketlere yapılan bilgilendirmede; Alphabet, Apple, Amazon, Facebook ve Microsoft’tan son 10 yıla ait satın almalarına ait veriler talep edildi. FTC, bu veri istemenin genel bir kontrol amaçlı olduğunu ve hususi bir yaptırım uygulama olmayacağını vurguadı.

Bu 5 teknoloji devinin, kısa süre içinde 1 Ocak 2010’dan 31 Aralık 2019’a kadar olan 10 yıllık verilerini kısa sürede FTC ile paylaşması bekleniyor.

Paylaşılacak veriler arasında şirket satın alma, oy kullanma ve yönetim kurulu atama, rekabet yasağı, personel işe alım anlaşmaları gibi farklı stratejilere ait bilgiler talep ediliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>