Teknoloji devlerine yüksek vergiler geliyor

0

Amazon teslimat sürücüleri

G7 ülkelerinin liderleri arasında varılan anlaşmaya göre, çok uluslu dev teknoloji şirketleri için çok sıkı vergi uygulamaları geliyor.

O vergiler ödenecek

G7 toplantılarında varılan uzlaşmaya göre, Apple, Amazon ve Google gibi dev çok uluslu teknoloji şirketleri artık başka ülkelerde vergi ödediğini öne sürerek asıl vergi sorumluluklarından kaçamayacak.

Uzlaşmaya göre dev teknoloji şirketlerinin kazançlarının en az %10’ununu vergi olarak ödemeleri, çoğu noktada da bu oranın %20’leri bulacağı vurgulanıyor. Vergi cenneti olarak adlandırılan ülkelerde vergi oranı %15 seviyesinde bulunuyor ve dev teknoloji şirketleri gelirlerini bu ülkelere aktararak %15 vergi ödeyerek daha büyük vergilerden kurtuluyordu.

Bu uygulamaların ne zaman hayata geçeceği henüz netleşmiş değil ancak teknoloji şirketlerinin yöneticileri vergi düzenlemelerine uyum sağlayacaklarının altını çiziyorlar.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>