Teknoloji dünyası San Francisco’yu ele geçiriyor

0

Görsel: Stamen.com
Görsel: Stamen.com

Stamen Design ve broker Kalin Kelly sayesinde gerçekleştirilen çalışma ile San Francisco’nun SOMA bölgesindeki “ele geçirilmiş” bölgeler belli oldu. SOMA’nın teknoloji şirketleri tarafından kaplandığını belirten Kelly, ofis bölgelerinin yüzde 60’tan fazlasını bu sektörün elinde tuttuğunu yineliyor. Bundan 5 yıl önce teknoloji endüstrisinin Palo Alto civarını mesken tuttuğu, ilk adımın ise 15 yıl kadar önce atıldığı hatırlatılıyor.

Bay Area’da devam eden yayılma, Silikon Vadisi ve San Francisco’daki ofis alanlarının tükenmesiyle daha da hızlanmış. Bölgedeki oturma amaçlı ya da ofis gibi mekanlar tükenmeye başlamış. Bu arada Google da bir yandan alternatif merkez lokasyonları arıyor.

Sektörün en büyük başarısı bundan 10 yıl kadar önce Facebook, Google ve LinkedIn gibi isimlerin şehire adım atmaları ile başlamış ancak 2006’da Twitter’ın buraya gelmesi ile yayılma ciddi anlamda artışa geçmişti.

Bu arada Kalin Kelly, yatırım şirketleri ve teknoloji markaları emlak alanında şehir kurallarına daha aktif olmalı, böylece aşırıya kaçan fiyatlar üzerinde daha fazla kontrol sahibi olunabilmeli.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>