Teknoloji eğilimleri yakınsamadan etkileniyor

0

Yapılan araştırmalar, son dönemde Ortadoğu ve Afrika, (MEA) kurumsal BT (Bilgi Teknolojileri) pazarında göreceli bir olgunlaşmanın görüldüğüne işaret ediyor. Araştırma şirketi IDC‘nin, Kıdemli Araştırma Analisti Swapna Subramani, bu gelişmede veri merkezi altyapılarındaki güncellemeler kadar verimli altyapılara yönelimin de etkili olduğu görüşünü dile getiriyor.

Farklı teknoloji, cihaz veya çözümlerin birbirine benzeyen yapılar şeklinde birleşmesi şeklinde özetlenebilen yakınmsama, etkisini her alanda gösteriyor. Bulut bilişim, mobilite, sosyal iş ve büyük veri, veri merkezi mimarisi ve verimliliğin öne çıkartıldığı, talebin yoğunlaştığı segmentleri ifade ediyor. Optimum kullanımla operasyon maliyetlerinin aşağıya çekilebildiği bir ortamda veri merkezlerinin hızlı dönüşümü şirketlerin ana gündem maddeleri arasına giriyor.

Yakınsama, bilgi altyapılarında hızlı dönüşümü gerekli kılan bir kavram olarak daha sıklıkla telaffuz ediliyor. IDC’nin tanımlamasına göre, yakınsanmış altyapılar, donanım üreticileri tarafından sertifikalanmış depolama ve ağ sistemleri ile yazılımlardan oluşuyor. Böylelikle, yakınsama konseptiyle tasarlanan altyapılar şirket ve kurumların beklentilerine cevap veriyor.

Bankacılık, telekomünikasyon, yakınsamadan en fazla faydalanan alanlar arasında

Yakınsama, organizasyonlara uyarlanabilir altyapılar sunarak kullanıcıların tüm verimlilik beklentilerine cevap veriyor. IDC Analisti Subramani, performansı iyileştirilmiş altyapıların böylelikle şirketler için daha kolay yönetilebilir bir yapı haline geldiğini ifade ediyor. Subramani, MEA bölgesinde tespit edilen büyümede mobilite, karmaşık veri tabanları ile bulut bilişimin etkili olduğuna dikkat çekiyor. Bankacılık, telekomünikasyon, kamu ve perakende, yakınsama altyapılarının beraberlerinde getirdiği sade ve hızlı uygulamalardan fayda sağlıyor.

Yakınsama altyapıları, diğer gelişmekte olan teknolojiler gibi çeşitli mücadeleleri de beraberlerinde getiriyor. Yeni teknolojilerin altyapılara uyarlanması, adından en fazla bahsedilen sıkıntılı geçiş dönemlerini oluşturuyor. Bunun paralelinde bazı CIO’ların, kurumlarının altyapılarına yakınma teknolojilerinin entegrasyonunda problem yaşadıklarını beyan ettikleri ve bunların yönetim süreçlerini etkilediği dillendiriliyor.

Bir taraftan altyapı yakınsaması sağlanırken diğer yandan bunun gerektirdiği kalifiye BT elemanlarının olmaması, en önemli mücadelelerden biri olarak kendisini gösteriyor. Subramani, yakınsama altyapıların BT çalışanlarına rutin sorumluluklardan farklı sorumluluklar getirdiğini, bunun da üretici firmaların sundukları eğitim ve sertifika programlarıyla çözülebildiğini ifade ediyor.

Veri merkezleri, iş dünyasının talepleri doğrultusunda gelişimini ve teknolojiyi daha verimli kullanıyor. Üreticiler, büyük ölçekte sanallaştırılmış ortamlarda daha yüksek bir altyapı verimliliği sağlanması noktasında şirketlere yeni çözümler sunuyor. IDC, bu çerçevede MEA bölgesindeki şirketlerin, yakınsamanın sağladığı hızlı, esnek, verimli ve harcama tasarrufu gibi altyapı avantajlardan önemli ölçüde faydalanacaklarını öngörüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>