Teknoloji ilerliyor ama yolcular daha fazla kişisel etkileşim istiyor

0

Seyahat teknolojisi alanında dünyanın en büyük firmalarından biri olan Amadeus, Türkiye’deki 25’inci yılına özel olarak Amadeus’un üst düzey yöneticilerinin katılımı ile bir zirve düzenledi

Dünyanın önde gelen seyahat teknoloji firmalarından biri olan Amadeus, şirketin Türkiye’deki 25’inci yılına özel bir etkinlik gerçekleştirdi. İstanbul’da yapılan “Amadeus Executive Summit”e Amadeus’un dünya çapındaki üst düzey yöneticileri katıldı.

Gelecek karma yaklaşımda

Küresel trendler, seyahatin geleceği, dijitalleşme ve NDC (Yeni Dağıtım Kabiliyeti) gibi konuların ele alındığı zirve öncesi bir konuşma yapan Amadeus Perakende Seyahat Kanallarından Sorumlu Başkan Yardımcısı ve EMEA Genel Müdürü Champa Magesh, seyahat sektöründe de aynı perakende de olduğu gibi hızlı bir dijitalleşme sürecinin yaşandığına işaret etti. Ancak sektörde online işlemler ve alışveriş artarken seyahat acentelerinin bir taraftan da fiziki mağazalar açarak müşterilerine ulaşmaya devam ettiğine dikkat çeken Magesh, perakendenin geleceğinin karma yaklaşımında görüldüğünü ifade etti.

Tüketicilerin ne yalnızca internetten alışveriş yaptığını ne de sadece fiziksel mağazaları kullandığını vurgulayan Magesh, her iki ortamın da en iyi yönlerini seçtiklerini belirtti. Bunu seyahat sektöründe de gördüklerini anlatan Magesh, dünyanın önde gelen seyahat şirketlerinin online acentaların yanında fiziksel mağazalar da açtıklarını ve büyük veri şimdiye dek hiç olmadığı kadar perakende sektörünün lokomotifi olsa da yolcuların büyük çoğunluğunun gerçek insanlarla daha fazla etkileşim talep ettiğini söyledi.

Sıkıcı perakendecilik öldü

Pek çok insanın perakendenin öldüğünü söylemek için çok aceleci davrandığını kaydeden Champa Magesh, “Perakende ölmedi ama sıkıcı perakendecilik öldü. Fiziksel perakendecilik alanlarının işlevi de değişiyor ve perakendeciler günbegün daha fazla artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) gibi yatırımları yapar hale geldi. Böylelikle mağazalarını, müşterilerin zaman geçirmek ve ilham almak istediği mekanlar haline dönüştürmek istiyorlar. Seyahat de insanların en duygusal satın alma kararlarından biri olarak kalmaya devam ediyor. ” ifadelerini kullandı.

Amadeus’un hava yolu, konaklama, tren yolu ve tüm destinasyon deneyimleri de dahil olmak üzere ilgili tüm içeriği tüm kaynaklardan bir araya topladığına ve tek platformda rezervasyon imkanı sağladığına işaret eden Champa Magesh, müşterilerin daha zengin, istikrarlı ve uçtan uca deneyiminden keyif almasına olanak tanıdıklarını kaydetti. Magesh, bu anlamda Amadeus’un teknolojiden, insan gücünden ve sahip olduğu uzmanlıktan faydalanarak tüm sektör oyuncularının katılımını ve birbirleriyle iş birliği halinde çalışmasını sağlayan açık, dinamik ve bağlı bir alan oluşturacağı Live Travel Space (Canlı Seyahat Alanı) dönüşümünü çok önemsediklerini kaydetti.

Rasgtele önerilen içeriklerin anlamı kalmadı

Amadeus Kuzey, Doğu, Orta ve Güney Avrupa Kıdemli Perakande Başkan Yardımcısı Anna Kofoed de bugünün yolcularının ‘Dijital Profesyonel Tüketiciler’ olduğuna işaret ederek, bu kişilerin içerik tüketmenin ötesinde, içerik üreten, bilgili, eleştirel düşünen ve talepkar kişiler olduğunu söyledi.

Türkiye’ye verdiği önemi gösteriyor

Amadeus Türkiye Genel Müdürü, Güney Avrupa Online Seyahat Satış Direktörü Eric Willems, Amadeus’un üst düzey yöneticilerinin zirve için İstanbul’a gelmesinin şirketin Türkiye’ye verdiği önemi gösterdiğini anlatan Willems, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de seyahat sektöründeki gelişmelere öncülük yapmaya devam edeceklerini söyledi. Seyahat sektöründe son zamanlarda yolcu motivasyonundan dijitalleşmeye, gelişen teknolojilerden seyahat trendlerine kadar çok fazla değişim yaşandığını vurgulayan Willems, bu değişimler arasında sektöre bir ışık tutmak ve vizyon çizmeyi amaçladıklarını kaydetti.

 

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>