Techinside Google News
Techinside Google News

Teknoloji, ilk yardım uygulamalarında fark yaratıyor!

Her yılın eylül ayının ikinci cumartesi günü kutlanan Dünya İlk Yardım Günü'nün bu yılki teması "Dijital Dünya'da İlk Yardım" olarak belirlendi
- Advertisement -

İlk yardım uygulamalarının toplumda bilinçlendirmek, kutlamak sebebiyle de konunun önemini topluma bu fırsatla anlatmak için her yılın Eylül ayının ikinci Cumartesi günü Dünya İlk Yardım Günü olarak kutlanıyor.

Bu, toplumu bilinçlendirme ve ilk yardım konusunda tanıtım yapmak için güzel bir fırsat. Bu yıl dünya ilk yardım günü dijital çağda teknolojinin sunduğu fırsatlardan faydalanmak adına, Dünya İlk Yardım Günü 2023 “Dijital Dünyada İlk Yardım” temasına odaklandı.

Teknoloji ile ilk yardım uygulamaları fark yaratıyor!

İlk yardım uygulamalarında teknolojinin kullanımı birçok alanda bugüne kadar uygulandı. Örneğin Otomatik Eksternal Defibrilatör cihazının  (ani kalp durması anında, hastaya elektrik şoku – defibrilasyon – uygulamak üzere tasarlanmış cihaz) dronlar vasıtasıyla olay yerine yönlendirilmesi ve kullanıcıya merkezden yardım edilmesinden tutun, sahada cep telefonlarına bağlanan problarla acil ultrason uygulamaları, akıllı telefon uygulamalarının acil sahada triaj ve müdahale ön hazırlığında kullanılmasına kadar bir çok alanda teknoloji ilk ve acil yardım uygulamalarında kullanılmaya başlandı. 

En son ilk yardım eğitimi sırasında öğrenme yollarını çeşitlendirmek, bilgiyi korumak ve yenilemek için dijital teknoloji araçlarının avantajları özellikle pandemi sırasında da ortaya kondu. Dünya İlk Yardım Günü sebebiyle toplumumuzda her bireyin bilmesi gereken temel yaşam desteği uygulamasının hem dijital ortamlarda hem yüz yüze eğitimlerinin planlanması, toplumsal gelişmişliğin göstergesi olan bu konuda çok önemli. Dünya İlk Yardım Günü sebebiyle toplumu bilinçlendirme çabalarının artacağını ümit ediyoruz.

İlk yardım uygulamalarında nelere dikkat edilmelidir?

Hastaların solunum, dolaşım ve hava yolu olmadığı tekdirde yapılması gereken en temel şey temel yaşam desteğidir. İlk yardım yapan kişi hastanın yanıtsız olduğunu kabul ettikten sonra, Eğer kalbin durduğuna kanaat getirilirse, 30 kere sternum alt yarısının ortasına kalp masajı yapılır ve 2 kere de ağızdan nefes üfleme uygulanır. Kompresyon dakikada 100-120 defa olacak şekilde yapılmalıdır ve her kompresyonda göğüs minimum 5 cm inmeli, 6 cm’i geçmemelidir. Bu şekilde hasta kendine gelinceye kadar veya ambulans gelene kadar devam edilir.

Yapılmaması gereken yanlışlar nelerdir?

Bilinci kapalı olan hastaya sıvı içecek verilmemeli,

Hastaların solunum ve dolaşımında olumsuz bir şey görülmediği takdirde pozisyonlarının bozulmaması gereklidir,

Hastalar oturma pozisyonuna getirilmemelidir. Omurilikte hasara yol açabilir.

Kedi, köpek ısırmalarında öncelikle yaranın sabunlu su ile temizlenmesi gerekir.

İlk yardımcının hangi özelliklere sahip olması gerekir?

Olay yeri genellikle insanların telaşlı ve heyecanlı oldukları ortamlardır. Bu durumda ilk yardımcı sakin ve kararlı bir şekilde olayın sorumluluğunu alarak gerekli müdahaleleri doğru olarak yapmalıdır.

  • İnsan vücudu ile ilgili temel bilgilere sahip olmak
  • Önce kendi can güvenliğini korumak
  • Sakin, kendine güvenli ve pratik olmak
  • Eldeki olanakları değerlendirebilmek
  • Olayı anında ve doğru olarak haber vermek (112’yi aramak)
  • Çevredeki kişileri organize edebilmek ve onlardan yararlanabilmek
  • İyi bir iletişim becerisine sahip olmak

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:02:43

Nvidia çip sektöründe lider oldu!

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir