Teknoloji insan dokunuşunun yerini alabilir mi?

0

Yapay zeka ve robot sistemlerinin gelişmesi, insanların çok farklı işlemde geri planda kalmasına neden olurken, son dönemlerin en önemli tartışmaları da teknolojinin insan dokunuşunun yerini alıp alamayacağı üzerine yapılıyor.

Özellikle bugünün tıklama odaklı medya ortamında yaşanan gelişmeler çok büyük ve abartılı kelimeler ile aktarılırken, gerçeklikten uzak değerlendirmeler mevcut durumu daha da karışık bir hale sokuyor. Yapılan son araştırmalarda teknolojinin bir insanın yerini almasının her zaman tercih edilmeyeceği net bir şekilde ortaya çıkarken, makineler ile kusursuz bir şekilde işlemler yapılabilse de eksik kalan yanlar olabiliyor. Peki, bu eksik ne? Tabi ki insan.

Sanal makinelerde ve otonom cihazlarda bireyin ihtiyaçlarını karşılayabilecek benzersiz insan yeteneği eksik. Sistemler ne kadar geliştirilse geliştirilsin insan yeteneğinin sistemde olmaması ve sadece kodlanmış yazılımlar dahilinde işlemlerin yapılabilmesi insanın aslında ne kadar önemli olduğunu da ortaya koyuyor.

ABD Yapay Zeka Ve Otomasyonu Araştırdı!

Türkiye’de gelişmeler çok fazla önemsenmediği gibi bu konularda yapılan bir araştırmaya rastlamak da zor. Fakat Obama yönetiminin yaptığı yapay zeka ve otomasyon araştırması oldukça dikkat çekici verileri sunuyor.

Yapay zeka ve otomasyon sistemlerinin ekonomik etkileri konusunda kapsamlı bir çalışma yapılırken çalışmada çok önemli bir çıkarım yapıldı. Araştırma sonuçlarına göre yapay zeka, işsizliğe ve eşitsizliğin uzun vadede artmasına yol açabilecek kapasitede olsa da bunun kararını yine insan verecek. Bu bakımdan ilerleyen dönemlerde bu yönde bir gelişmenin yaşanabilmesi adına karar mekanizması teknoloji olmayacak. Hükümetlere ve politikalara bağlı olarak insanoğlunun gelecek çizgisi çizilecek.

Sonuç olarak, diğer insanlarla etkileşime girmek insan olmanın gerekliklerin birisi ve teknoloji ne kadar gelişse de yapacağımız işlerde bu eksikliği hep arayacağız. Yabancı forumlarda yapılan tartışmaların büyük bir kısmında farklı örnekler ile durum açıklanmaya çalışılıyor, fikirler savunuluyor.

Genel olarak insanların teknoloji yardımı ile hayatını değiştirmesi olumlu olarak görülse de insanlığın bir noktadan sonra kendini daha çok çalışmaların odağına koyacağı ve bu nedenle yapay zeka gibi sistemleri belli oranda hayatına katacağı düşünülüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>