Teknoloji ve iş dünyasında Pokemon Go krizi!

0

Ünlü çizgi film serisi Pokemon’daki sevimli canavarların avlanması üzerine kurulu arttırılmış gerçeklik tabanlı yeni mobil oyun Pokemon Go, piyasaya çıkışının üzerinden bir hafta geçmeden dünya çapında krize neden oldu.

Oyunun sunucuları aşırı yoğunluk nedeniyle sürekli çökmeye başlarken, Amazon’un CTO’su Werner Vogels Twitter’dan oyun sunucularının çöktüğünü gösteren ekran görüntüsünü paylaşarak, Amazon olarak Pokemon ekibine yardıma hazır olduklarının altını çizdi. Vogels bu sayede Amazon Web Services’in güçlü imkanlarının da reklamını yapmışken şirket içinde Pokemon Go oyununu yakından takip ettiklerini ve hatta oynadıklarını da itiraf etmiş oldu.

Ancak bu mesajın diğer önemi ise, Amazon ile Google arasındaki rekabetten kaynaklanıyor. Pokemon oyunu Google ve Alphabet’te çalışan bir ekibin kurduğu start-up’ın oyunu olarak piyasaya çıktı ve teknik alt yapı olarak Google’ın sunucularını kullanıyor.  Amazon oyunun çöken sunucularını vurgulayarak piyasaya Amazon Web Service’ın Google bulut servislerinden çok daha güçlü olduğu mesajını veriyor.

Öte yandan tüm dünyada özellikle teknoloji sektöründeki şirketlerde çalışanların kendilerini oyuna odaklamaları nedeniyle iş süreçlerinde ağır sıkıntılar yaşandığına dair şikayetler de web üzerinde belirmeye başladı. Bazı şirketlerde yöneticilerin Pokemon Go’nun iş saatleri içinde oynanmasını yasakladığı, şirket içinde duvarlara Pokemon’un yasaklandığına dair uyarılar astıkları da fotoğraflarla tespit edilerek internette yayınlanıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>