Teknoloji işinizi nasıl değiştiriyor?

0

Teknoloji iş değişimi

Dijital dönüşüm, bir iş sürecini daha verimli veya etkili hale getirmek için değiştirmek için dijital teknolojileri kullanmayı içerir. Buradaki fikir, teknolojiyi yalnızca mevcut bir hizmeti dijital bir biçimde çoğaltmak için kullanmak değil, aynı zamanda bu hizmeti önemli ölçüde daha iyi bir şeye dönüştürmek için teknolojiyi kullanmaktır.

Kulağa basit geliyor ancak dijital dönüşüm, her zaman plana göre gitmeyen uzun, pahalı ve karmaşık bir süreç olabilir.

Dijital dönüşüm neleri içeriyor?

Dijital dönüşüm birçok farklı teknolojiyi içerebilir, ancak şu anda en sıcak konular  bulut bilişim ,  Nesnelerin İnterneti , büyük veri ve  yapay zekadır. Önümüzdeki birkaç yıl boyunca, meta veri deposu, blok zinciri ve dijital para birimleri de dahil olmak üzere bazı aşırı teknoloji konularına artan ilgi bekleyebiliriz.

Ancak, bu sadece teknoloji ile ilgili değil: değişen iş süreçleri ve kurumsal kültür, bu girişimlerin başarısı için hayati önem taşıyor. Dijital dönüşüm projeleri genellikle büyük ve yerleşik kuruluşların daha çevik, yalnızca dijital rakiplerle rekabet etmesinin bir yoludur. Bu projeler kapsam ve hırs açısından büyük olma eğilimindedir, ancak risksiz değildir.

Dijital dönüşüme yönelik eleştiriler nelerdir?

Çoğu uzman, dijitalleşmenin bir süreci daha verimli veya etkili hale getirmek için teknolojiyi kullanmayı içerdiği konusunda hemfikir olsa da, teknolojiyi içeren hemen hemen her proje bir dijital dönüşüm girişimi olarak damgalanır. Dijital dönüşüm, neredeyse her yeni teknolojinin benimsenmesi için gidilecek pazarlama ifadesi haline geldi. Aslında bu tabir o kadar geniş bir şekilde uygulanıyor ki, anlamsız hale gelme tehlikesi var. Her yerde o kadar yaygın ki, dikkat çeken bir kuruluşun yeni uygulamasını veya hatta bir dizüstü bilgisayar yenileme programı gibi sıradan bir şeyi “dijital dönüşüm girişimi” olarak tanıtması şaşırtıcı değil.

Teknoloji çalışanları ayrıca dijitalin büyük konuşması hakkında sinizm ifade ediyor. Hiçbir BT uzmanı iş gününü kodlama, programlama ve geliştirme yerine dijital olarak dönüştürmekle geçirmez. CIO’lar ise size, teknolojinin uygulanmasının, ister daha fazla widget satmak, ister daha fazla para kazanmak, isterse müşteri memnuniyet seviyelerini yükseltmek olsun, işletmenin hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacak bir kanal olduğunu söyleyecektir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>