Teknoloji pazarı 2015’te yükselişe geçiyor

0

Forrester’ın 2015 ve 2016 yıllarına ait teknoloji pazarı ön tahmin raporuna göre ABD’yi güzel günler bekliyor. Rapor iş dünyası ve hükümetin 2015’te bilgisayar, iletişim cihazları, yazılım, outsourcing hizmetleri ve teknik danışmanlık konusunda yüzde 4.1‘lik bir talep artışı sergileyeceğini belirtiyor. Gelecek yıl için sunulan tahmini oran ise yüzde 6.3 civarında.

Raporun diğer önemli başlıkları ise şu şekilde;

  1. 2015 ve 2016’da, yerel para birimiyle yüzde 5 – 6’lık ılımlı oranlar söz konusu. Beklenenden güçlü ABD doları, 2014 ve 2015 yılında dolar cinsinden büyüme hızlarının Ağustos 2014 tahminlerine göre daha düşük olmasına yol açsa da, her iki yılda da bu büyüme hızlarının aşağı yönlü bir revizyona yol açtı.
  2. Dünya genelinde teknoloji pazarı gelişme gösterirken, ABD’de 2015 için yüzde 6.3 ve 2016 içinse 6.1’lik yükseliş bekleniyor. Çin, Hindistan, İsviçre ve İsrail bu başlıkta güçlenirken, Rusya, Japonya, Brezilya, Meksika ve özellikle de Rusya yerinde sayabilir.
  3. Yeni projelere ve girişimlere yapılan yatırımlar artacak. Teknoloji organizasyonları, sistem ve ekipmanlar için yapılacak masraf önceki yıllardan fazla olacak.
  4. Kâra odaklanılacak ve yüksek kâr oranları için yapılması gereken masraflardan kaçınılmayacak.
  5. Yeni mobil, bulut analiz teknolojileri pazarı yavaş yavaş donanım ve standart outsourcing’den uzaklaştırak, yazılım ve benzeri hizmetlere yönlendirecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>