Teknoloji Verisi Petrolden Daha Değerli

0

Araştırmalar ekonomide söz sahibi olan şirketlerin teknolojiyi çok daha aktif kullanarak cirolarını artırdıklarını gösteriyor. Aynı zamanda ülkelerin rekabet gücünü etkileyen bir faktör haline gelen teknoloji kullanımı, şirket gelirleriyle doğru orantılı ilerliyor. Teknoloji ve inovasyonda gerekli yatırımların yapılması gerektiğinin altını çizen Ofisim.com CEO’su Serdar Turan, bir şirketin kar ve büyümesinin temelinde teknolojik alt yapının olduğunu belirtiyor. Dört büyük teknolojiye (bulut, mobilite, büyük veri ve güvenlik) yapılan stratejik yatırımlar sadece verimliliği arttırmak ve zaman kazandırmaktan çok daha fazla fayda sağlıyor.

Zorlu rekabet ortamında şirketler, varlıklarını koruyabilmek adına teknolojik gelişmeleri takip etmek ve gerekli yatırımları hayata geçirmek zorunda. Böylesi bir ortamda birçok ülke ve işletme için rekabet üstünlüğünün temel kaynağı olan teknoloji, arzu edilen kalkınma ve refahın sağlanması için hayati önem taşıyor.

11 yıllık Microsoft deneyimine sahip olan Ofisim.com Ceo’su Serdar Turan, teknoloji ve inovasyonu büyümenin merkezi olduğunun altını çizdi. Turan, “Bilişim altyapısı firmalar, hatta ülkeler için günümüzde rekabet avantajı sağlayan en önemli unsurlar arasında. Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinin başında gelen Çin’in yakaladığı yüksek büyüme performansında inovasyon kritik bir rol alıyor’’ dedi. Turan sözlerini şöyle sürdürdü: “Teknoloji ve inovasyona gerekli yatırımın yapılması ve ülkeler bazında dijital dönüşümün uzun vadede ekonomik büyüme üzerinde önemli etkileri bulunuyor. Dijital dünyada üretilen verinin petrolden dahi değerli olduğu bir zamanda yaşıyoruz. Türkiye’nin son yıllarda gerçekleştirdiği önemli atılımlar oldukça sevindirici. Türkiye çapındaki Teknopark’larda üretilen katma değer, yerli firmaların yurt dışında aldığı ödüller ve risk sermayesi yatırımlarındaki artış bunun göstergeleri.”

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>