Teknolojik istihdam

0

Secretcv.com, Ekim ayına ait istihdam verilerini açıkladı. Ekim ayında ilan sayıları Eylül ayına göre yüzde 9 arttı. Yaz ayları sonrası hareketlenmeye başlayan istihdam Ekim ayında da istikrar gösterdi. Secretcv.com üzerinden 22.400 iş ilanı yayınlandı ve yaklaşık 56.000 kişi istihdam edilmek üzere arandı.

Yıl boyunca “en çok eleman arayan sektörler” listesinde yer alan perakendecilik, Gıda ve tekstil liderliği elden bırakmadı, buna karşın Ekim ayında yüzde 10 ile Elektrik ve Elektronik sektörü ilk 10 sektör arasına girmeyi başardı. Bu yükseliş son yılların en göze çarpan istihdam hareketi oldu. yüzde 9,5 ile Elektrik Mühendisi, Elektronik Mühendisi, Elektrik Elektronik Teknisyeni en çok aranan pozisyonların başında yer aldı.

Elektrik ve Elektronik sektörü sadece teknolojiyi değil istihdamı da hareketlendirdi!

Teknoloji hayatımızın her yerinde, evimizin her köşesinde, iş hayatımızın vazgeçilmesi, özel hayatımızın eğlencesi. Neredeyse her adımımızda her soluğumuzda teknoloji var. Hal böyle olunca bunun ekonomiye ve dolayısıyla istihdama yansıması kaçınılmaz oluyor.

Türkiye’de elektrik elektronik sanayisinin başlamasıyla birlikte hareketlenen elektrik elektronik sektörü haberleşme cihazlarının gelişimiyle birlikte çok büyüdü ve gelişmişti. Yeniliği, gelişimi ve teknolojiyi temsil eden Elektrik Elektronik sektörü ekonomiye katkı, üretim ve istihdam açısından her geçen gün biraz daha sahne önüne çıkıyor. Elektrik-elektronik sektörü, Ocak-Eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6.5 artışla 9 milyar 129 milyon dolarlık ihracata ulaşarak sahnede daha uzun yıllar kalacağının sinyalini de veriyor.

Teknolojik istihdam Home Office ilanlarını da yansıdı!

Mobil iletişim teknolojisi ve internet kullanımının artık neredeyse mecburi olduğu günümüzde iş süreçlerini de değişiklik gösteriyor. Fiziksel olarak bir ortamda bulunma zorunluluğu olmadan iş planlarımız yapabiliyor ve aksiyona geçebiliyoruz. Bu durum “home office” çalışma tarzını destekliyor. Secretcv.com’da yayınlanan ilanların yüzde 2’si home office çalışabilecek aday arıyor.

Haber Merkezi

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>