Techinside Google News
Techinside Google News

Teknolojisever otomobil sahipleri trende ayak uydurdu

Paylaşılan raporlara göre otomobil sahibi pekçok Amerikan vatandaşı, iPhone modellerini değiştirir gibi yeni teknolojilere sahip otomobillerini takas ediyor.
- Advertisement -
QNX_Bentley
Görseldeki Bentley herkesin ulaşabileceği bir otomobil olmayabilir, ancak yollarda gördüğümüz pek çok araç adeta benzer tasarımlarla bir yürüyen bilgisayar olma niteliğine sahip.

Apple’ın düzenli aralıklar ile satışa sunduğu iPhone serisi ile artan akıllı telefon çılgınlığı bildiğiniz gibi her bir yeni modelle birlikte yeni bir satın alım macerasına dönüşüyor. Cihaz sahipleri daha yenilikçi teknolojilere sahip telefonlar için güncel telefonlarını satıyor, son modellere geçiş yapıyor. Bloomberg’in haberine göre bu durum otomobil sektörü için de geçerli.

Yeni teknolojik içerikler ve petrol fiyatlarının düşmesiyle birlikte otomobil üreticileri de bu yıl 16.9 milyon araç satacaklarını öngörüyorlar. Araç satış verileri paylaşan Edmunds.com’a göre araba sahibi ABD’li sürücüler 36 aylık döngüde yeni bir otomobil satın alıyor ya da takasa gidiyor. Bu da önceki dönemlere göre ciddi bir değişim anlamına geliyor.

Yıllardır Detroit merkezli büyük otomobil üreticilerinin ağır masraflardan kaçınmak için tutmadıkları sözler sürücülerin iştahlarını iyice artırmışken, son dönemde teknolojik olarak devrimsel özellikler kazanan araçlar sebebiyle araba sahipleri kendilerini doyurmak için çılgıncasına harcama yapıyorlar. 10 yaşındaki bir aracın bir zaman kapsülüne benzediği dile getirilirken, 2005 yılındaki örneklerin üçte birinden bile azında kaymayı önleyici teknolojilerin olduğu, yüzde 12’nin altındaki bir araç grubunun ise yan görüş kameralarına sahip olduğu hatırlatılıyor. 2015 modellerde ise bu ve pekçok yenilik oto hayranlarını bekliyor.
Dünyanın en ünlü üreticileri ise müşteri kitlesini taze tutmak ve daha dinamik bir satış döngüsü yakalamak için otomobillerinde akla gelebilecek her türlü yeni teknolojiyi kullanıyor, kendi modellerine özel uygulamalar geliştiriyor. Böylece işin meraklıları çok daha kısa aralıklarla, daha yeni teknolojilerle donatılmış araçlar satın alıyor.

Pek tabii bu yenilikler ucuza gelmiyor. Raporlara göre 2009 yılında ortalama araç işlem bedeli 3 bin dolar civarındayken, günümüzde bu miktar 32 bin 100 dolara kadar çıkmış durumda.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir