Teknosa 76 Mağazasını kapatma kararı aldı

0

Sabancı grubuna bağlı teknoloji marketi Teknosa, kısa sürede hızla büyüyerek 300 mağaza sayısına ulaşmışken, şirket yönetiminin aldığı yeniden yapılanma kararıyla kar etmeyen veya düşük kar marjıyla çalışan 76 mağaza kapatılıyor.

Kapatılacak mağazalar arasında öncelik, bölgesel olarak birbirine çok yakın ve kar etmeyen mağazaları olacak. Bazı semtlerde birden çok Teknosa mağazasının bulunduğunu hatırlamak gerekiyor. İstanbul, İzmir ve Ankara’da da birbirine çok yakın konumda bulunan mağazaların birbirinin satışlarını olumsuz etkilediği düşünülüyor. Kapatılacak mağazaların bulunduğu iller şimdilik Adana, Ankara, Artvin, Aydın, Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Kütahya, Mardin, Rize ve Sivas olarak açıklandı ancak şirket bugüne kadar da 15 mağazasını kapatmıştı. Ayrıca yeni kapatmaların Ekim ayına kadar devam edebileceği de vurgulanıyor.

Teknoloji marketleri sektöründe, aşırı arz nedeniyle şirketlerin zor günler yaşadığı biliniyor. Kısa süre önce Gold Bilgisayar iflas erteleme talebinde bulunmuştu. Daha önceki yıllarda da Electro World, BestBuy ve Darty Türkiye’den çıkma kararı almışlardı. Ayrıca, sadece teknolojiye odaklanmış tüm bu teknoloji marketlerinin yanında, Migros, Kipa, CarrefourSA, Şok gibi dev marketler de kendi mağazalarında kurdukları çok geniş teknoloji reyonları ile teknoloji marketlere rakip olarak çalışıyor.

Güncelleme: Teknosa, bugün Türkiye gündeminde ve basın yayın organlarında genişçe yer bulan bu haber için açıklama yaptı. Kapatılan mağazaların, şirketin olağan kar/zarar değerlendirmeleri kapsamında kapatıldığını ancak diğer yandan yeni lokasyonlarda yeni mağazaların açıldığını vurguladı. Şirket, 2014 yılında 49 açılış/52 kapanış yaptıklarını, 2015 yılında ise 29 açılış/42 kapanış yaptıklarını vurgulayarak, 2016 içinde yapılan kapanışların olağan bir süreç olduğunun altını çizdi ve 76 mağaza kapatmak üzere kesinleşmiş bir yönetim kurulu kararı olmadığını belirtti.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>