Techinside Google News
Techinside Google News

Telefonlar su ile şarj edilebilecek

Rus atılımcıların projesi akıllı telefonlar da dahil olmak üzere pek çok cihazı su ile şarj edebilmeyi amaçlıyor. Mümkün olup olmadığını zaman gösterecek.
- Advertisement -

HandyPowerSibirya’dan Sygma.Novosibirsk ve Moskova yakınındaki Dubna adlı Rusya’nın büyük iki nanoteknoloji merkezi, yepyeni bir şarj çözümü geliştirdi. Paylaşılan bilgilere göre bu şarj cihazı hidrojen enerjisini esas alıyor. HandyPower adını taşıyan ürün mobil telefonlar, iPod, navigasyon cihazları, portatif aydınlatma sistemleri, dizüstü bilgisayar gibi çok sayıda ürünün şarj edilebilmesini sağlıyor.

HandyPower’ın kendine has ve benzersiz olarak tanımlanan teknolojisi sayesinde sıradan su ve aktif durumdaki alüminyum tozu şarj için gerekli enerjiyi sağlıyor. Alüminyum suya karşı reaksiyon gösteriyor, okside ediyor ve hidrojen salımı gerçekleştiriyor. Daha sonra hava sürecin içine dahil oluyor. Elektrik üretimi ise bu esnada membrandda gerçekleşiyor.

Rusya’nın dijital endüstrisi hakkında haberler veren ewdn.com’da çıkan habere göre bu teknolojinin geliştiricileri dünya üzerinde başka herhangi bir şarj teknolojisi üreticisinin böyle bir çözüme sahip olmadığını belirtmiş. Mucitler bu şarj cihazının ilk olarak askeri ve güvenlik alanlarında kullanılmasını istiyorlar. Böylece hastalıklı bölgelerde ya da kurtarma operasyonlarında ciddi farklar yaratılabileceğini söylüyorlar.

HandyPower, Moskova dışında bulunan Skolkovo adlı uluslararası bir teknoloji merkezince destekleniyor. Startup, 2014 sonlarında Finlandiya’daki Slush adlı etkinlikte tanıtıldı ve yatırımcıların bir hayli ilgisini çekti. İlk duyurusunun 2013 sonunda yapıldığı HandyPower’ın yaygınlaşması için biraz daha vakit gerekiyor. Ticari sürüm için verilen tarihin 2015 olduğunu düşünürsek çok beklemek gerekmeyecek. Gerçekten işe kullanışlı olup olmadığını ise zaman gösterecek.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

4 YORUMLAR

  1. Sen bunu başardıktan sonra cep telefonunu na’pıcaksın, dünyanın enerji problemini çözersin zaten :) Şu sıra çakmak gazıyla 10 kez telefon şarj edebilen Alman şarj cihazı en güzel haber :)

  2. Hidrojen “salınımı” yanlış bir ifade. Salınım bir denge noktası etrafında tekrarlı hareket demektir; sarkaç gibi, alternatif akım gibi. “Karbon salınımı” olarak da sıklıkla yanlış kullanılır. Doğru kelime ise “salım” (emission). SDN yazarlarının biraz daha dikkatli olmaları gerekir. Çok alternatifi varken daha özenli olduğu olduğu için takip ediyoruz zira.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir