Techinside Google News
Techinside Google News

Telefonlardaki müşteri memnuniyeti rekabeti

ACSI tarafından yapılan anket kapsamında telefonlardaki müşteri memnuniyeti sonuçları açıklandı. İki marka, anketi domine etti.
- Advertisement -

ACSI tarafından yapılan anket kapsamında telefonlardaki müşteri memnuniyeti sonuçları açıklandı. İki marka, anketi domine etti.

Amerikan Müşteri Memnuniyeti Endeksi (ACSI), en iyi mobil ağ operatörlerini ve telefon üreticilerini sıralamak için her yıl on binlerce kişiyle anket yapıyor. İkincisi için, müşteriler telefon markalarını 0 ile 100 arasında derecelendirirken kısa mesaj gönderme kolaylığı, telefon tasarımı, video kalitesi ve pil ömrü gibi faktörler dikkate alınıyor. Telefonlardaki müşteri memnuniyeti için ACSI farklı indeksler kullanıyor.

Apple ve Google yükselişte

Özetlemek gerekirse, geçen yılki endeks, Samsung ve Apple’ın ortalama 80 puanla en üst sırayı paylaştığını gördü. Google ve Motorola, parça başına 77 puanla hemen arkasındaydı.

ACSI, Nisan 2022 ile Mart 2023 arasında cep telefonu kullanıcılarının memnuniyet düzeylerini ölçen en son anket sonuçlarını yayınladı. Süreç, 15.881 müşteriyle rastgele e-posta görüşmelerini içeriyor.

Bu yıl hem Apple hem de Google memnuniyet seviyelerinde artış gördü ve iki şirket sırasıyla 81 puan ve 78 puana sıçradı. Samsung, statüsünü 80’de tuttu, bu da kullanıcıların Kore devinin en son cep telefonlarından geçen yılki telefonlardan memnun oldukları anlamına geliyor. Daha da önemlisi, Apple artık kendi başına bir pol pozisyonuna sahip. ACSI ayrıca üreticilerin 5G ve 5G olmayan tekliflerine göre memnuniyet düzeylerini ölçtü. Bu bulgularda, hem Apple hem de Samsung, 5G modelleri için (çoğu telefon 2020’den sonra piyasaya sürüldü) 81 puanla ilk başta berabere kalırken, Google 80 puan aldı.

Samsung, başarısının çoğunu, dijital bakım seçenekleri ve kişisel kapıcılar gibi satış sonrası hizmetlerin artan uygulamasına bağlıyor. Şirket içi araştırmasına göre, yeni bir akıllı telefon satın alan tüketicilerin yzüde 73’ü teknik desteği önemli bir satın alma faktörü olarak listeledi. Cihazların dayanıklılığı da bir o kadar değerliydi.

Buna karşılık Apple, 5G olmayan modeller bölümünde daha olumlu sonuçlar gördü, lider ve Samsung’u dört puan geride bıraktı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:02:43

Nvidia çip sektöründe lider oldu!

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir