Telegram güvenlik sorunu ile gündemde

0

Telegram güvenlik sorunu

WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesi son günlerde çok konuşulurken, rakibi Telegram da bir iddiayla gündeme geldi. Telegram güvenlik sorunu ile gündemde.

Telegram güvenlik sorunu iddiası

WhatsApp’ın gizlilik konusunda şeffaf tutum sergilememesi, bazı kullanıcıları Telegram kullanmaya yöneltiyor. Ancak Telegram’la ilgili yeni güvenlik açığı iddiaları da kafa karışıklığına neden oldu.

Ahmed Hassan isimli bir araştırmacı, Telegram’ın People Nearby özelliğinde güvenlik açığı olduğunu iddia etti. Hackerların bu özelliği kullanarak kullanıcılara ait konum bilgilerini toplayabildikleri belirtildi.

Ahmed Hassan’ın tespitine göre hackerlar, sahte konum bilgileri kullanarak gruplara dahil oluyor. Daha sonra ise sahte Bitcoin yatırımları için davetlerde bulunarak kullanıcıları tuzağa düşürüyor.

Detaylara baktığımızda ise Telegram’da People Nearby özelliği aslında varsayılan olarak kapalı konumda bulunuyor. Yani kullanıcılar kendi istekleri doğrultusunda bu özelliği aktif hale getiriyor. Telegram, bu tip durumları göz önüne alarak özelliği varsayılan olarak kapalı konuma getirmiş. Dolayısıyla bunun tam anlamıyla bir güvenlik açığı olduğunu söylemek pek de doğru olmayacak diyebiliriz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>