Telegram IP adresi sızıntısını düzeltti

0

Telegram IP adresi

Güvenli mesajlaşma platformu Telegram IP adresi sızıntısı ile gündeme gelmeşti. Son güncellemeler ile Telegram IP adresi sızıntısı düzeltildi.

Telegram IP adresi sızıntısı güncelleme ile giderildi

Güvenli mesajlaşma platformu olarak tanıtılan Telegram, standart platformlardan daha fazla gizliliğe sahip. Örneğin cep telefonu numaranızla kaydolsanız bile numaranızı gizleyebiliyor, sadece kullanıcı adınızı görünür yapabiliyorsunuz. Ayrıca gizli mesajlaşma ile yapılan konuşmalar sunucuda saklanmaz ve Telegram kime, hangi mesajı gönderdiğinizi bilmez.

Ancak geçtiğimiz günlerde Hindistan’dan bir yazılım avcısı olan Dhiraj Mishra tarafından Telegram’da açık bulundu. Mishra belirli koşullar altında, Windows, Mac ve Linux için Telegram masaüstü istemcilerinin, istemcinin bu bilgileri korumak için yapılandırılmış olsa bile kullanıcıların IP adresini göstereceğini keşfettiğini söyledi.

Mishra’nın tespitine göre sızıntı sadece sesli çağrılar sırasında gerçekleşti. Bu çağrılarda IP adreslerinin sızdığı bulundu. Bu konuda Telegram oldukça hızlı davrandı ve Desktop v1.4.0 ile v1.3.17 beta sürümleriyle sorunu ortadan kaldırdı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>