Techinside Google News
Techinside Google News

Telegram kurucusu, platformun geleceğinden umutlu!

Telegram kurucusu Pavel Durov, şirketin gelecekte halka açılmayı planladığını da göz önünde bulundurarak gelecek yıl kârlılığa ulaşmayı beklediğini söyledi.

Durov, Financial Times’a verdiği bir röportajda, 900 milyon kullanıcıya ulaşan Telegram üzerinden reklamlar ve abonelikler yoluyla “yüz milyonlarca dolar” kazanıldığını söyledi. Küresel yatırımcılar şirkete 30 milyar doların üzerinde bir değerlemeyle para teklif ederken, Telegram’ın gelecekte halka açılmayı hedeflediğini belirtti.

FT’ye “Para kazanmaya başlamamızın ana nedeni bağımsız kalmak istememizdi. Genel olarak konuşursak, (halka arzın) değerini Telegram’ın değerine erişimi demokratikleştirmenin bir aracı olarak görüyoruz.” dedi.

- Advertisement -

Telegram büyük bir yatırım yapmayı düşünmese de şirket daha küçük özsermaye karşılığında yatırıma açık.

Şirket, iki yıl önce premium abonelik başlattı. Birkaç ay içinde bir milyon ücretli kullanıcı sınırını aştı. Şirket aynı zamanda birden çok kanala yönelik reklam çözümleri de sunuyor ve bu ay kanal sahipleriyle reklam geliri paylaşımını başlatmayı planlıyor. 

Durov, FT‘ye reklam çözümlerinin şu anda belirli coğrafyalarla sınırlı olduğunu söyledi. Şirket ayrıca, ajanslara 1 milyon Euro ile 10 milyon Euro arasında harcama yapma zorunluluğu da getiriyor. Telegram bu yıl reklam tekliflerini dünya çapında genişletmeyi ve aynı zamanda küçük bilet harcama yapanlara da yer açmayı planlıyor.

Bu ayın başlarında şirket, kişisel kullanıcıların bir abonelik ücreti ödeyerek hesaplarını ticari hesaplara dönüştürebileceklerini açıklamıştı.

Telegram güncelleme

Telegram, bu çözümlerin dışında TON vakfı aracılığıyla blockchain tabanlı projelerle de denemeler yaptı. Aralık 2022’de şirket, insanların uygulamayı SIM olmadan kullanabilmesi için TON Blockchain’i kullanarak premium kullanıcı adlarını açık artırmaya çıkardı. Eylül 2023’te Telegram, ABD dışında küresel olarak kendi kendine saklanan bir kripto cüzdanı ekledi.

Durov geçmişte Telegram’ın iş kullanıcılarına yönelik müşteri hizmetleri için yapay zeka destekli sohbet robotları başlatmak istediğini söylemişti. Şirket, platformu sık sık rahatsız eden denetleme sorunlarını çözmek için yapay zekaya yatırım yapmayı planlıyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir