Telekom sektörü içerik üretince siyasi çalkalanmalar yaşanıyor

0

ABD’nin en büyük telekomünikasyon şirketlerinden AT&T, rakibi Verizon’un Yahoo’yu satın almasına karşılık olarak dünyanın en büyük medya şirketlerinden olan Time Warner’ı 85,4 milyar dolar fiyatlandırma ile satın alarak rekora imza attı. Böylece AT&T dünyanın en büyük içerik üreticilerinden biri haline geldi.

Time Warner’ın satış dedikoduları bir yıla yakındır piyasada dolaşıyordu. 2016 başında ise Apple’ın Time Warner ile görüştüğü bilgisi basına sızdı ancak pazarlıklar sonuca ulaşmadı.

Telekomünikasyon sektörü içerik üreticisi oluyor

Bu sırada Yahoo’nun Verizon tarafından satın alınması, telekomünikasyon şirketlerinin medya şirketine evrilme tartışmalarını yeniden hortlattı.

Google ve Apple’ın sahip olduğu güçlü içerik altyapısının yanında kendi başına internet servisi sağlayan telekom şirketine dönüşmek üzere olması da, yeni dönemde telekom şirketlerinin içerik üzerinden rekabet edeceği gerçeğini daha fazla öne çıkardı.

Uzun zamandır içerik konusunda zayıf kalan ve rakiplerinin güçlü ortaklıklar kurmasını seyreden AT&T şimdi, televizyon kanalları, web servisleri, kitap yayıncılığı, sinema yapımcılığı gibi alanlarda dünyanın en büyükleri arasında yer alan Time Warner’ı satın alarak, rakiplerinin önüne geçmiş durumda.

CNN, HBO, TNT gibi TV kanallarının ve ünlü çizgi roman yayıncısı DC Comics’in de sahibi olan Time Warner’ın AT&T’nin mülkiyetine geçmesi, içerik yayıncılığının artık telekomünikasyon şirketleri için en büyük öncelik olduğunu da kanıtlıyor.

AT&T geçtiğimiz yıl da streaming video/TV servisi Direct TV’yi 49 milyar dolar’a satın almıştı. Time Warner’ın içerik desteği ve Direct TV alt yapısı ile birlikte AT&T artık durdurulamaz bir dijital medya şirketine dönüşmek üzere.

Satın alma işleminin rekabet kurulundan onay alması halinde, Verizon, Google, Apple hatta Facebook gibi dev internet şirketleri için artık çok farklı bir rekabet ortamı oluşacak.

Satın alma ABD siyasetini karıştırdı

ABD seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı Donald Trump ise, AT&T’nin Time Warner’ı satın almasına ateş püskürüyor.

Time Warner’ın, sahibi olduğu medya gücüyle ona karşı kampanya yürüttüğünün altını çizen Trump, başkan seçilmesi halinde bu satın almayı iptal edeceğini açıkladı.

Bu kadar büyük bir gücün çok küçük bir kitlenin eline geçmesinin etik olarak doğru olmayacağının altını çizen Trump, “oylarımı engellemek ve ABD halkının sesini kısmak için çalışıyorlar,” dediği medya grubu olarak Time Warner’ı hedef gösterdi.

Trump ayrıca, Comcast’ın 2013’te NBC Universal’i satın alma işlemini de incelemeye alarak iptal edeceğini vurguladı. Bu satın alma işlemlerini, “Demokrasiyi yok edecek alışverişler,” olarak tanımlayan Trump kendisinin seçilmesini engellemek için bir güç yapısı kurulduğunun da altını çizdi.

Trump, medyada kendisi hakkında yayınlanan kasetlerin ve haberlerin, hiçbir gazetecilik etiği gözetilmeden, doğruluk kontrolü yapılmadan, seçim sonuçlarını etkilemek için kasten oluşturulduğunu ve çarpıtıldığını savunuyor.

Başkanlık seçimini kazanması halinde, Trump’ın dev Teknoloji ve medya şirketlerine savaş açması bekleniyor.

Hillary Clinton’ın başkan yardımcısı olarak atamayı planladığı Tim Cook’un Apple’ı da dahil olmak üzere, Trump’ın konuşmalarını yayın akışından kaldırmak isteyen çalışanlarla dolu Facebook, Demokrat Parti ile iyi ilişkiler olan Google, Microsoft ve Twitter Trump’ın gazabına uğrayacak ilk hedefler arasında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>