Telekom ve dijital dönüşüm: Yeni bir yaklaşım

Telekom ve dijital dönüşüm
Telekom ve dijital dönüşüm

Dijital dönüşüm, son 30 yıldır telekomünikasyon endüstrisinde stratejik bir zorunluluk olmuştur. On yıllar boyunca, telekom endüstrisindeki dönüşümün aciliyetini ve ihtiyacını gördük. Eski verileri ve sistemleri taşımak için dönüşüm. Yeni teknolojileri desteklemek için dönüşüm. Maliyetleri azaltmak ve operasyonları iyileştirmek için dönüşüm. Operasyonel çeviklik, daha iyi müşteri deneyimi vb. sunmak için dönüşüm.

Ama tüm bu girişimlere ne oldu? Neden amaçlandığı gibi gerçekleşmediler ya da hiç bitmeyen bir yolculuk haline geldiler? Bu kesinlikle bir çaba veya istek eksikliğinden değil.

Bunun yerine, çağrı merkezlerinde uzun bekleme süreleri, uzun süreli kesintiler, esnek olmayan ağlar ve kötü müşteri deneyimi, coğrafyadan bağımsız olarak şirketler arasında yaygın olarak görülen şikayetlerdir. İnternet devleri, veri merkezi oyuncuları ve SD-WAN sağlayıcıları, sadece birkaç yıl önce taşıyıcılar için çok kazançlı görünen hem geleneksel hem de OTT alanlarına giriyor.

Son yıllarda, dijital dönüşüm ve otomasyona yeniden odaklanıldığını ve dikkatin arttığını görüyoruz. Yine, gerçekten başarılı örnekler uygulanmış olsa da, bunlar nadirdir. Bu tür girişimler internet devlerinin DNA’sında var gibi görünse de, taşıyıcıların hırsları, kuruluşlarının içinden ve dışından gelen kendi büyük ataletleri tarafından engelleniyor. Realite telekom şirketleri uzun yıllardır son derece başarılı şirketler olmuştur. Bu nedenle, farklı bir işletim ve teknoloji inovasyon modeli için dışarıdan bakmak çok zor.

Telco SME ve Waylay Jag Siva Global Satış Başkan Yardımcısı, telekomünikasyon şirketlerine dijital dönüşüm ve otomasyona, işe yaramadığı kanıtlanmış yöntemlerden yola çıkarak öneriler sunuyor. Buna göre, yukarıdan (müşteri) aşağıya modernize ederek kapsamı yönetmek bu konuda en kritik hamleler arasında yer alıyor. Ayrıca geçmişten yani deneyimlerden yola çıkmak da dijital dönüşüm için olmazsa olmazlar arasında. Kararlar ve uygulamalar için uzman desteğinin alınmasına da dikkat çekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz