TELKODER: “4G ihalesinde sanal mobil şebeke de olmalı

0

TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak
TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak

TELKODER, yaklaşan 4G ihalesi kapsamında çeşitli tartışmalara da sahne olan Türkiye mobil iletişim pazarına ilişkin önemli bir konuya dikkat çekti. 4G ihalesi ile yaklaşık 2,5 milyar dolarlık bir gelir kazanacak olan devletin, ihale şartnamesine eklenecek bir madde ile ülkemiz telekomünikasyon sektörünü dünyada 45 milyar dolara yaklaşan dev bir pazarın parçası haline getirebileceğine dikkat çekti. Bu yaklaşıma göre devletin ihaleden elde edeceği tek seferlik gelir dışında, Sanal Mobil Şebeke Hizmeti şirketlerinin hizmet sunmasına izin verilmesiyle birlikte devlet için orta ve uzun vadede sağlanabilecek ek gelirler yaratılabileceği açıklandı.

“89 işletmeci önemli bir gelir kaynağı oluşturabilir”

2009 yılından bu yana Türkiye’de 89 işletmeci Sanal Mobil Şebeke Hizmeti (SMŞH) lisansı almış olmasına rağmen bunların hiçbirinin faaliyete geçememiş olmasının Türkiye ekonomisi için büyük bir fırsatın kaçırılması olduğunun altını çizen TELKODER, 4G ihale şartnamesine SMŞH ilgili eklenecek maddelerin devlet için yeni ve çok önemli bir gelir kaynağı oluşturabileceğini belirtti.

Konuyla ilgili olarak TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak, “4G lisans şartnamesinde Sanal Mobil Şebeke Hizmeti (SMŞH) işletmecilerine kapasite ayrılması maddesi mutlaka yer almalı. Dünyada bunun çok sayıda örneği mevcut. Fransa’da gerçekleştirilen 4G ihalesinde, SMŞH’lere kapasite ayıran GSM işletmecilerine ihalede öncelik sağlandı. Dünyada SMŞH’lerin yıllık geliri 45 milyar dolar civarında. Türkiye ise bu büyük pastadan pay almayı maalesef kaçırıyor. Yakında gerçekleştirilecek olan 4G ihalesinde, SMŞH işletmecilerine kapasite ayrılması ön koşul olmalı” dedi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>