TELKODER genel kurulu gerçekleştirildi

0

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER), 8. Olağan Genel Kurulunu’nu 4 Aralık Perşembe günü Ankara’da gerçekleştirdi. Elektronik haberleşme sektörünün son 5 yıldır dolar bazında büyümediğine dikkat çeken TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak, sektörde 16-17 milyar dolar civarında bir cironun kendini tekrarladığını ve bu yılki cironun ise 16 milyar doların altına düşeceğini belirtti. TELKODER olarak sektörün büyütülmesi için siyaset, kamu, özel sektör ve STK’larla birlikte üstlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını söyledi.

“Yeni nesil telekomünikasyon işletmeciliği” alanında sivil toplumun merkezi haline gelen TELKODER, 8. Olağan Genel Kurulu’nu; Dernek Başkanı Yusuf Ata Arıak, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, Rekabet Kurumu Kurul Üyesi Murat Çetinkaya, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı, AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger ve MHP Bursa Milletvekili Necati Özensoy’un katılımı ile Congresium Ankara (ATO) Ankyra Salonu’nda gerçekleştirdi.

Türk Telekom Grubu’ndaki yeni yapılanmanın rekabet ihlallerine yol açacağı yönünde ciddi endişeleri bulunduğunu belirten Yusuf Ata Arıak, “Rekabet Kurumu’nun ve BTK’nın bu konuyu ciddi olarak ele alması gerektiğine dikkat çekti.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski bakanı, AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım; “Bu sektör dünyada ve ülkemizde de yeni bir alan aslında ve gelişimi çok hızlı. Son 10 yıl içerindeki gelişmelere baktığımız zaman o günlerden bugünleri tahmin edemiyorduk, gelecek 10 yılı da şimdi benzer şekilde tam göremiyoruz. Yaşadıkça öğreniyor, kısacası yanlışlarımızdan görerek ders çıkararak düzenlemeleri yapıyoruz, şartlarını kurallarını belirliyoruz. Rekabet sektörden ziyade kurumlar arasında yaşanıyor. Bu durum sektörün gelişimini engelliyor. Sadece yasalarla da hallolacak bir konu değil. Elektronik haberleşme sektörü tek bir işletmeciye mahkum olmamalı ve vatandaş farklı yerlerden hizmet alabilmeli. Vatandaşımız daha kaliteli hizmet alsın, dünyada başka insanların aldığı güzel hizmetlerden faydalansın. 11 yıllık görev süremiz boyunca sektördeki tüm paydaşlarla birlikte çalıştık. Rekabette ayarı tutturmak lazım. Büyükler ellerindeki gücü kötüye kullanmasın, küçükler yok olmasın. Sektör uzlaşma içinde olmalı ki çözüm sağlansın” dedi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer de genişbant hizmetlerinin yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmaların yürütüldüğünü ve Ulusal bir Genişbant Stratejisi hazırlanması yönünde çalışmalara da başladıklarını belirterek, “Halihazırda “bilgi teknolojileri (IT)” sektörü genel olarak düzenlemelere tabi tutulmamakta. Bu durumun, sektörün gelişiminin ve büyüklüğünün takibinde belirsizlikler meydana getirdiğini ve rekabeti olumsuz etkilediğini düşünüyorum. Özellikle sayısal arşiv, sayısal oyun, bilgisayar malzemeleri ve yazılım ürünleri gibi bilgi teknolojileri pazarlarının gelişimi ve adil bir rekabet ortamında sorunlarının çözümü için; BT sektörününde düzenlemeye tabi tutulmasının gerekli olduğunu düşünüyorum. Sektörümüz için son derece önemli olan bir alanda, işletmecilerin bir araya geldiği sivil toplum kuruluşu olan TELKODER’in görüşleri bizim için her zaman için önem taşımaktadır. Geçmişte yapılan birçok çalışmanın aslında bunun en güzel göstergesi olduğunu düşünüyorum. Bu duygu ve düşünceler ile TELKODER’in genel kurulunun başarılı geçmesini diliyorum” dedi.

Rekabet Kurumu Kurul Üyesi Murat Çetinkaya ise “BTK’nın sabit ses iletişimi konusundaki Türk Telekom’un yükümlülüklerini kaldırmasını doğru bulmuyoruz. Sabit haberleşmede alternatif işletmecilerin pazar payları hala düşük… Bu doğrultuda, önümüzdeki dönemde Kurumun özellikle sabit pazara ilişkin iş yükünün artacağını öngörüyoruz” dedi. Yeni yatırımların önünü açacak düzenlemelerin yapılması ve özellikle fiberde alternatif operatörlerin önünün açılması gerektiğine vurgu yapan Çetinkaya, “2023 hedefleri odağında bu sorunların çözülmesi için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı liderliğinde bu çalışmaların yapılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>