Temassız ödeme ile günde 1 milyon işlem yapıldı!

0

Kredi kartı ile ödeme yapmak her geçen gün kolaylaşıyor. Teknolojinin ödeme sistemlerine daha fazla dahil edilmesi işleri oldukça kolaylaştırıyor. Son yıllarda uygulanmaya başlanan temassız ödeme de bunlardan biri. Ortaya çıkan veriler bu ödeme şekline olan ilginin günden güne arttığını gösteriyor.

Android antivirüs uygulamaları sınıfta kaldı!

Temassız ödemeye olan ilgi arttıkça kullanım alanları da genişliyor. Artık her iki ödeme noktasından birinde mutlaka bu ödeme seçeneği mevcut. 90 TL’nin altındaki tüm ödemeleriniz için kullanabileceğiniz ödeme yönteminde şifre girmenize gerek yok.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından açıklanan şubat ayı verilerine göre, kullanılan banka kartlarının yüzde 18’i, kredi kartlarının ise yüzde 48’i temassız ödeme özelliğine sahip. Ayrıca ödeme noktalarındaki terminallerin yüzde 55’i de bu teknoloji ile uyumlu.

2018 yılı ile 2017 yılını karşılaştırdığımızda temassız kullanımının neredeyse 1,5 kat arttığını görüyoruz. Bu kullanım gittikçe artıyor. Şubat ayında günde hemen hemen 1 milyon adet temassız işlem yapılmış olması, bu artışın en somut göstergesi.

Temassız ödeme nerelerde kullanılıyor?

2018 yılından itibaren temassız ödeme limiti 90 TL’ye çıkarıldı. Bununla birlikte teknolojinin kullanımı da artış gösterdi. Kullanıcılar temassız ödemeyi en çok market ve yemek alışverişlerinde kullanıyorlar. Ayrıca akaryakıt sektöründe ve taşımacılık-ulaşım sektöründe de temassız kullanımı her geçen gün artıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>