Temassız ödeme limiti 120 TL oldu

0

Bir süredir 90 TL olan temassız ödeme limiti son alınan karar sonrasında 120 TL’ye yükseltildi. Şifre girme zorunluluğunu ortadan kaldıran ve işlemi hızlandıran temassız ödemede yeni limit kullanıcıların hayatını daha da kolaylaştıracak. 

Temassız ödeme limiti değişti

Temassız ödeme, şifre kullanmadan ödeme yapmayı sağladığı için işlem süresinde tüketiciye zaman kazandırıyor. 90 TL’ye kadar olan işlemlerde kullanılan bu ödeme yöntemi için limit artık 120 TL oldu. 

Alınan yeni karar 1 Ağustos 2019 tarihi itibariyle geçerli olacak. Belirtilen tutarın üzerindeki ödemelerde şifre kullanımı devam edecek. 

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre; her 5 iş yerinin 3’ünde temassız ödeme kabul ediliyor. Her 10 kredi kartı işleminden 1’i temassız olarak gerçekleşiyor. Ayrıca, cüzdanımızdaki her 2 kredi kartından 1’i temassız özelliği taşıyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan BKM Genel Müdür Yardımcısı Celal Cündoğlu, “Mart 2019’da ay sonu itibarıyla günlük 1 milyon seviyesinde olan temassız işlem adedi yüzde 30 artışla haziran sonunda 1,3 milyon adede, aylık temassız işlem cirosu da yüzde 26 artışla 1,3 milyar TL’ye ulaştı. 3 ay gibi kısa bir sürede gözlemlenen bu artışlar, kart kullanıcılarının ve iş yerlerinin temassız ödemelere olan güveninin her geçen gün arttığının önemli bir göstergesidir. Ayrıca nakit ile yapılan ödemeler ortalama 16 saniye, temassız kartlarla yapılan ödemeler ise 9 saniye sürüyor. Dolayısıyla temassız ödemeler hız açısından sunduğu avantaj nedeniyle de kart kullanıcıları ve iş yerleri tarafından tercih ediliyor” dedi.

Son olarak BKM verilerine göre, 2019 yılının ilk 6 ayında 1,2 milyon adet mobil temassız işlem yapıldı. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre 2 kat artışa işaret ediyor. Bu yılın başından bu yana mobil cihazlarla temassız olarak yapılan alışveriş tutarının ise 52 milyon TL’yi geçtiği görülüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>