Temel teknoloji becerilerinde dönüşüm yaşanıyor

0

Temel teknoloji becerileri

5G, bulut bilişim, yapay zeka ve Nesnelerin İnterneti, Singapur’un önümüzdeki üç ila beş yıl içinde beceri setlerine olan talebi artıracağına inandığı endüstri trendleri arasında yer alıyor. Altyapı ve operasyonlardaki roller yer değiştirme riski altında ve yeniden beceriler gerektiriyor.

Endüstri düzenleyicisi Infocomm Medya Geliştirme Kurumu (IMDA), yerel bilgi ve iletişim işgücü için “iş dönüşümü” yol haritasını yayınladı. Hızlı teknoloji değişikliklerinin ortasında yerinden edilme riskinin yanı sıra talep edileceğini söylediği rollerin altını çizdi.

Yol haritası; bulut bilişim, analitik  ve yapay zeka ile yazılım mühendisliği ve DevOps dahil olmak üzere önümüzdeki birkaç yıl içinde vasıflı çalışanlara yönelik yüksek talebi artıracak birkaç temel eğilime işaret etti . Danışmanlık firması EY ile ortaklaşa derlenen IMDA belgesine göre, daha fazla kuruluş bulut tabanlı ve yapay zeka destekli uygulamalara ve çevik gelişime yöneldikçe bunlara ihtiyaç duyuldu. Rapor, iş rollerini, yer değiştirme veya yakınsama ile karşılaşabilecek yüksek etkili roller, ek beceri setleri veya yeniden tasarım gerektirebilecek orta etkili roller ve ayrıca minimum değişikliklerle karşılaşabilecek düşük etkili rollerden oluşan üç kategoriye yerleştirdi.

Singapur’un teknoloji iş gücünün 2017 ve 2021 yılları arasında neredeyse yüzde 30 büyüdüğünü belirten İletişim ve Bilgi Bakanı Josephine Teo, yaşam boyu öğrenmenin ve vatandaşların gelecekteki ekonomide ilgili kalmasına yardımcı olmanın önemini vurguladı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.