Tesla, 25 bin dolarlık yeni elektrikli otomobil üretecek

0

Elektrikli otomobillerin fiyatları hızla düşüyor ve bu devrimin öncüsü de Tesla olacak gibi görünüyor.

Model 3 geç kaldı

Model 3’ü duyurduğunda 35 bin dolarlık fiyatıyla elektrikli araç segmentinde bir devrim yaratsa da aradan geçen yıllarda Model 3’ü hayata geçiremeyen Musk, rakiplerinin de benzer fiyat etiketleriyle elektrikli araçlar piyasaya sürmesiyle, piyasanın gerisinde kalmış oldu.

Musk şimdi, otomobil pazarında düşük fiyatlı elektrikli araç konusunda lider konuma geçebilmek için 25 bin dolarlık bir model geliştirmek istiyor ve bunu da önümüzdeki üç sene içinde piyasaya sürmenin yollarını arıyor. Musk’a göre, her tarafı park sensörleri ve kameralarla dolu araçların yanlarında artık geri görüş kameraları yerleştirmek gerekli değil. Bu da sadece basit bir aynadan tasarruf etmek anlamına gelmiyor. Aynanın ısıtıcısından, elektronik kumandasına ve kablolama maliyetine kadar önemli bir iş gücünden tasarruf etmek demek.

Dolayısıyla Musk, yeni nesil elektrikli araçları, optimal bir üretim yöntemiyle, 25 bin dolarlık fiyat etiketine çekebileceğine inanıyor. Bakalım, başarabilecek mi?

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>