Tesla 3 ay içinde tam otonom sürüşe geçiyor

0

Tesla’nın patronu Elon Musk, yeni yayınladıkları “Geliştirilmiş Otopilot” uygulamasını 3 veya 6 ay içinde “tam otonom” sürüşe çevireceklerini açıkladı.

Yeni yayınlanan Enhanced Autopilot uygulaması Tesla otomobillerinin çok daha gelişmiş biçimde, “sürücüsüz” şekilde hareket edebilmesini sağlıyordu. Yeni uygulama, araçların otobanda zigzaglar yapabilmesini, aşırı virajlı yollarda daha konforlu sürüş sergilemesini, karmaşık şehir içi yollarda çok daha güvenli şekilde hareket edebilmesini sağlıyordu.

Sürüş asistanı mı yoksa tam otonom sürüş mü?

Aslında Tesla bu uygulama sayesinde otomobillerine pratik olarak otonom sürüş teknolojisi kazandırmış bulunuyordu ancak yasalar henüz bu özelliğe izin vermediği için uygulamanın tanımı “sürüş asistanı” olarak geçiyordu.

Ancak Michigan’da yürürlüğe giren yeni trafik yasası şehir içinde tam otonom otomobillerin kullanımına izin verdiği için Tesla, Michigan yasalarına göre otonom olarak adlandırılmış uygulamasını kullanıma sokacak.

Tesla araçlarının hepsinde şu anda 8 kamera, 1 radar ve 360 derecelik ultrasonik donanıma sahip. Tesla araç satılırken bu kameraların 4’ünü aktifleştiriyor ve aracı “sürüş asistanı teknolojisi” ile satıyordu. Dileyenler “tam otonom” sürüş uygulamasını satın aldığında firma 8 kamerayı da kullanıma açıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>