Tesla 5 yeni Gigafactory kuracak

0

Şu anda Nevada’da Gigafacory adını verdiği dev bir pil fabrikası kuran Tesla, bu fabrikayla beraber dünyanın Li-ion pil üretim kapasitesini iki katına çıkaracak. Böylece hem kendi otomobillerinin ihtiyaç duyduğu pillere düşük maliyetle ulaşabilecek hem de elektrik enerjisine yönelen dünyanın ihtiyaç duyacağı pilleri üreterek büyük kazanç elde edecek.

Tesla şimdi, Gigafactory’nin inşası bitmek üzereyken, yeni Gigafactory’ler kurma planını değerlendirmeye aldı. Tesla’nın planlarına göre, dünyada hızla büyüyen pil talebini karşılamak için beş yeni fabrika kurmak gündeme gelecek.

İnşaat alanları tespit edildi

Firma şu ana kadar iki yeni fabrikanın lokasyonunu kesinleştirmiş durumda. Üçüncü fabrikanın yeri için de potansiyel noktaları değerlendiriyorlar. Ayrıca toplamda beş fabrika kurma ihtimalini de tartışıyorlar.

Elon Musk’a göre, Tesla Kasım ayında, Gigafactory 2’nin inşasına, büyük ihtimalle, Avrupa’da başlayacak. Böylece Avrupa pazarının ihtiyaç duyduğu pilleri üretecek fabrika da hayata geçecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>