Tesla artık Ford’dan büyük

0

Elektrikli ve otonom otomobillerin günlük yaşama etkisi ve dünyanın geleceğindeki önemi arttıkça, Tesla’nın değeri de katlanıyor.

Öyle ki, ABD’nin ve dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden biri olan Ford artık, şirket değerlendirmesinde, Tesla’nın arkasına düşümüş durumda. 

Yılda 6,7 milyon adet otomobil satan Ford’un piyasaya değeri 45 milyar dolarken, yılda sadece 80 bin otomobil üretip satan küçük bir üretici kabul edilen Tesla’nın piyasa değeri 47,6 milyara ulaştı.

Öte yandan Ford, gelir rakamlarıyla da Tesla’nın çok üzerinde bir sıralamada duruyor. Ford son beş senede 151,8 milyar dolar kazanıp 26 milyar dolar kar etmişken, Tesla aynı dönemde sadece 7 milyar dolar gelir elde edip, 2 milyar dolar da zarar etmiş durumda. Ancak yine de yatırımcılar, Tesla’nın geleceğinin çok parlak olduğunu düşünüyor ve Tesla hisselerine Ford’dan daha çok ilgi gösteriyor.

Yatırımcıları Tesla’ya yönelten bir diğer sebepse firmanın 35 bin dolar etiketle ucuz elektrik otomobil satmaya başlaması. Model 3 adını verdiği yeni ucuz elektrikli Tesla otomobilleri 2018’de yollara çıkmış olacak ve firma bu araçlardan şimdiden 500 bin adet satmış durumda. Tesla’nın önümüzdeki beş sene içinde her yıl milyonlarca otomobil satacak bir üretici olması bekleniyor. Ayrıca firmanın kurduğu GigaFactory de yeni elektrik ekonomisindeki en önemli “petrol kuyusu” olarak tanımlanıyor. Tesla’nın Li-On pil üretecek bu fabrikalardan dünyaya 5 adet daha kurmak için planları da hazır.

Kısacası, endüstri devriminin sembol isimlerinden olan Ford şimdi elektrik ekonomisinde yerini yeni sembol olan Tesla’ya bırakıyor gibi görünüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>