Techinside Google News
Techinside Google News

Tesla’nın Autopilot davası sonuçlandı

2020 yılında Tesla'ya ihmal, dolandırıcılık ve sözleşme ihlali iddiasıyla dava açan Los Angeles sakini Justine Hsu davası sonuçlandı!
- Advertisement -

Tesla, Autopilot olarak bilinen gelişmiş sürücü destek sisteminin 2019’da karıştığı bir kazada suçsuz bulundu.

Autopilot ile ilgili ilk dava

Jüri, 2020 yılında Tesla’ya ihmal, dolandırıcılık ve sözleşme ihlali iddiasıyla dava açan Los Angeles sakini Justine Hsu’ya hiçbir tazminat vermedi. Bu dava, Autopilot ile ilgili olarak mahkemeye taşınan ilk dava olacak gibi görünüyor. Kararı ilk bildiren Reuters oldu. Hsu davasında, kullandığı Tesla Model S’in bir şehir caddesinde refüje dönüp çarptığında Otopilot’un devrede olduğunu söyledi. Davada, hava yastıklarının açılmasıyla çenesinin kırıldığı ve sinir hasarına yol açtığı iddia edildi.

Jüri Tesla’nın suçlu olmadığına ve hava yastığının olması gerektiği gibi açıldığına karar verdi. Mahkeme dosyasında ayrıca Tesla’nın kullanıcıları şehir içi yollarda araç kullanırken sistemi kullanmamaları konusunda uygun şekilde uyardığı ve Hsu’nun da bunu yaptığı belirtildi. Mahkeme kararı, Autopilot’un yanı sıra sistemin Geliştirilmiş Autopilot ve Tam Kendi Kendine Sürüş yazılımı olarak adlandırılan yükseltilmiş sürümleri konusunda federal ve eyalet düzenleyicilerinin artan incelemesiyle karşı karşıya olan Tesla için bir kazanç sağlıyor. Tesla araçları standart olarak Autopilot olarak adlandırılan bir sürücü destek sistemi ile geliyor. Araç sahipleri, 6.000 $’lık bir yükseltme karşılığında, diğer bazı özellikleri de içeren Geliştirilmiş Otopilot’u satın alabilirler.

Araç sahipleri 15.000 $ daha ödeyerek, CEO Elon Musk’ın yıllardır sözünü verdiği ve bir gün tam otonom sürüş özellikleri sunacak olan “tam otonom sürüş” ya da FSD özelliğini satın alabilirler. Tesla araçları sürücüsüz değildir. Bunun yerine FSD, sürücünün her zaman kontrolü ele almaya hazır olmasını gerektiren bir dizi otomatik sürüş özelliği içeriyor. Park etme özelliği Summon’un yanı sıra, bir aracı otoyol rampasından rampa dışına yönlendiren, kavşaklar ve şerit değişiklikleri de dahil olmak üzere aktif bir yönlendirme sistemi olan Navigate on Autopilot’u da içeriyor. Sistemin ayrıca şehir sokaklarında direksiyon hakimiyetini sağlaması ve trafik ışıklarını ve dur işaretlerini tanıyıp tepki vermesi bekleniyor.
Şubat ayında Tesla, federal güvenlik düzenleyicilerinin araçların kavşaklarda güvensiz davranmasına ve kazalara neden olabileceği uyarısında bulunduğu sistemin geri çağrılmasının ardından Tam Kendi Kendine Sürüş beta yazılımının Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da piyasaya sürülmesini durdurdu.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir