Tesla batarya patenti için başvuru yaptı

0

Tesla batarya patenti

Tesla batarya patenti başvuruları yaparak, daha güvenli bir sürüşü hedefliyor. Yeni patentler, bataryaların alev almasına karşı önlemler içeriyor.

Tesla batarya patenti alıyor

Elektrkli otomobil sektörünün dev firması Tesla, birçok kez yanan bataryaları ile gündeme geldi. Tesla, yaralanmalara hatta ölümlere neden olabilecek bu duruma karşı yeni bir önlem planlıyor. Yapılan 2 yeni batarya patenti başvurusu, olası yanmalar ve patlamalara karşı önlem içeriyor.

Tesla’nın mevcut batarya modellerine baktığımızda binlerce modülün birleşmesinden oluştuğunu görüyoruz. Örneğin; Model S’te 18 mm çapında ve 64 mm uzunluğunda toplam 5375 adet modül yer alıyor. Bu modüllerden herhangi biri arızalandığında sıcak gaz açığa çıkıyor. Bu sıcak gaz, geri kalan binlerce modülü de etkiliyor.

Şirketin başvurusunu yaptığı bir patent, termal kontrol sıvı kullanımını temel alıyor. Batarya sıcaklığını sürekli olarak kontrol eden bu sıvı, bataryaya herhangi bir zarar vermiyor. Modülde bir arıza yaşandığında ise sıvı sayesinde diğer modüller bundan çok yavaş etkileniyor. Böylelikle araca müdahale etmek için yeterli zaman kalıyor.

Diğer patentte ise termal kontrol sıvısı yerine, polimer bazlı yalıtım malzemesi kullanılıyor. Şirket, bu iki patenti de alarak, en uygun ve verimli olan yöntemi bataryalarında kullanmayı hedefliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>