Techinside Google News
Techinside Google News

Tesla CEO’su Çinli araçlara uygulanan vergiye karşı çıkıyor!

Tesla CEO'su Elon Musk, Biden yönetiminin Çin elektrikli araçlarına uyguladığı ithalat vergisini Tesla'nın bunlara ihtiyacı olmadığını söyleyerek eleştiriyor.
- Advertisement -

Telegraph’a göre CEO, Paris’teki Viva Tech konferansında Çin’de üretilen elektrikli araçlar için uygulanan yeni %100 gümrük vergisi hakkında görüşlerini dile getirdi ve şunları söyledi: “Ne Tesla ne de ben bu tarifeleri istedik, duyurulduğunda şaşırdım.”

Bildirildiğine göre şunları ekledi: “Değişim özgürlüğünü engelleyen veya piyasayı bozan şeyler iyi değil.”

Daha önce Çin elektrikli araçlarının ithalat ücreti, Trump yönetimi tarafından belirlenen yüzde 25’ti.

Artan elektrikli otomobil tarifesine aynı zamanda yarı iletkenler, piller ve güneş pilleri üzerindeki yüksek tarifeler de eşlik etti. Biden’ın Beyaz Saray’ı, “Çin’in adil olmayan ticaret uygulamalarına yanıt vermek” için artan oranların gerekli olduğu sonucuna vardı.

Ohio’nun iki senatöründen biri olan Sherrod Brown da hem Amerikan ekonomisinin hem de ulusal güvenliğin korunması amacıyla Çin elektrikli araçlarına genel bir yasak getirilmesini önerdi.

Musk’ın şirketini ABD tarifelerinden uzaklaştıran açıklaması ilginç, zira Tesla’nın bu politikadan birincil yararlanacak kişilerden biri olacağı düşünülüyor. BYD gibi Çinli otomobil markalarının Çin hükümetinden sübvansiyonlar aldığı bildiriliyor; bu sübvansiyonlar, Çin elektrikli araçlarının diğer şirketler tarafından üretilen modellere göre çok rekabetçi bir şekilde fiyatlandırılmasına olanak tanıyor.

Ancak teknoloji kralı, Tesla’nın tarifeler olmadan da gayet iyi rekabet ettiğini söylüyor. Çılgın CEO, “Tesla, Çin pazarında gümrük vergileri ve farklı destek olmadan oldukça iyi rekabet ediyor, genel olarak gümrük vergilerinin olmamasından yanayım.” dedi.

Musk, muhtemelen serbest piyasaya inanıyor ve şirketinden gurur duyduğu için sadece gümrük vergilerinin kaldırılmasını savunmuyor olabilir. Eğer Çin, yeni ABD tarifelerine kendi tarifeleriyle cevap verirse, bu durum Tesla’nın Çin kolu üzerinde kesinlikle olumsuz bir etkiye sahip olacaktır.

Çinli elektrikli arabalar

Bloomberg ve Çin Otomobil Birliği verilerine göre, Tesla’nın Çin fabrikasında ilk iki ayda 131,812 araç üretildi ve bunların yaklaşık yarısı yerel olarak satıldı. Habere göre, hem ABD’de hem de Çin’de hiç veya neredeyse hiç gümrük vergisi olmaması, Amerikan otomobil şirketi için muhtemelen ideal olacaktır.

Ek olarak, Musk bunları açıkça reddederek Çin hükümetiyle bir çalışma ilişkisini geliştiriyor. Geçtiğimiz ay Başbakan Li Qiang ile görüşmek üzere Çin’i ziyaret etti ve ardından Orta Krallık’ta otonom sürüş teknolojisinin etkinleştirilmesi için Baidu ile bir anlaşma imzaladı. Tarifelere karşı konuşmak kesinlikle Çin’in iyi tarafında kalmasına yardımcı oluyor.

Tesla CEO’su birkaç ay önce, şirketin Ocak ayındaki üç aylık kazanç telefon görüşmesinde, farklı bir tutum sergiledi gibi görünüyor. Musk şunları söyledi: “Açıkçası, ticaret engelleri oluşturulmazsa, Çinli elektrikli araç üreticileri dünya genelinde çoğu diğer şirketi neredeyse yok edecekler.”

Aynı çağrıda Musk, otonom sürüş gibi teknolojileri lisanslayarak ve onlara şarj altyapısına erişim sağlayarak Çinli otomobil firmalarıyla iş yapma arzusunu da yineledi. 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir