Tesla Model X’in mimarı Apple’a geçti

0

Apple henüz elektrikli otomobile ilişkin en ufak bir ipucu bile vermedi. Buna karşın perde arkasında bir iOtomobil için çalışmaların tüm hızıyla devam ettiği söyleniyor. Son yapılan transfer de bu yönde bulguları kuvvetlendiriyor. Apple, yılbaşında şirketle yollarını ayıran 16 yıllık çalışanı Steve Zadesky yerine “özel projelerde” çalışmak üzere Tesla’nın araç mühendisliğinden sorumlu başkan vekili Chris Porritt’i renklerine bağladı.

Önce Aston Martin One-77 süper otomobilinin, sonra da Tesla Model S ve Model X’in geliştirilmesinde önemli rol oynayan Porritt, BI haberine göre Apple’da elektrikli otomobil işinin başındaki isim olacak. Birkaç ay önce Tesla’dan ayrılan Porritt’in eski şirketindeyken CEO Elon Musk ile haftada üç veya dört kez görüştüğü ve tam bir uyum içinde çalıştığı belirtiliyor.

Apple tarafıysa halen elektrikli otomobil ile ilgili yaptığı çalışmaları sır gibi saklıyor. Ayrı bir otomobil departmanı yerine, araçla ilgili çalışmalarını (her ne yapıyorsa) “özel projeler” biriminde gerçekleştirdiği belirtiliyor. Bu bölümde aynı zamanda Watch için geliştirilen tıbbi uygulamalar ve sağlık çalışmaları da bulunuyor.

Şirketin uzun bir süre daha herhangi bir otomobili piyasaya sürmesi beklenmiyor. Geçtiğimiz yıl Mercedes ve BMW gibi büyük oyuncular, iPhone ve Mac serisiyle yüksek kar elde etmeye alışık teknoloji devinin, düşük kar marjıyla çalışan otomotiv sektörüne girmesinin şirkete zarar getireceğini öne sürmüştü.

Öte yandan Tesla CEO’su Elon Musk, Apple’ın otomobil ile ilgili çalışmalarını “açık bir sır” olarak nitelendirmişti. Chris Porritt bu anlamda Tesla’dan ayrılarak Apple’a geçen ilk kıdemli yönetici oldu. Bakalım bundan sonra iPhone üreticisinin elektrikli araç hedefleri nasıl bir rota izleyecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>