Techinside Google News
Techinside Google News

Tesla Çin’de fabrika mı kuracak?

- Advertisement -

Elektrikli otomobiller için pil üretimi yakın zamanda petrol ekonomisinin son bulmasını ve dünyadaki tüm otomobilleri hareket ettirebilmek için pile ihtiyaç duyulacak. Bu konuda ilk adımı atarak dev bir fabrika kuran Elon Musk’ın en büyük rakibi ise onun fabrikasından 5 kat daha büyük bir pil fabrikası kuran Çin olacak. Çin aynı zamanda Elon Musk’ın yeni nesil ulaşım projesi Hyperloop’un da en büyük rakibi. Çin’de Hyperloop’a rakip olarak geliştirilen basınçlı kapsülerin, Hyperloop’tan 4-5 kat daha hızlı hareket edeceği öne sürülüyor.

Ancak Çin ve Elon Musk arasındaki sert rekabet, Musk’ın Çin pazarına girmek için fırsat kollamasına engel değil.

Çin devleti, ülkedeki ağır hava kirliliği problemini çözmek için dünyanın diğer ülkelerinden daha hızlı şekilde elektrikli otomobillere geçiş için hazırlık yapıyor. Çin’de otomobil satmak isteyen yabancı otomobil markalarının ise Çin’de yerel bir üretici ile ortak olarak fabrika kurması gerekiyor. Yani Çin’de satılan her otomobil aslında Çin malı. 

Elon Musk’ın da Tesla modellerini Çin’de satmak istediği anack ABD’de üretilmiş modelleri Çin’e ihraç etmek yerine Çin’de fabrika kurarak burada “milyonlarca” araç üretmek istediği biliniyordu. Şimdi Çin’in petrollü motor üretimini sonlandırıp elektrikli araç üretimine geçmek istemesi, Elon Musk’ın elini güçlendiriyor. Tesla’dan sızan bilgiler Elon Musk’ın yakında Çin’le anlaşmaya vardıklarını içeren bir tweet atabileceğini söylüyor. 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir