Tesla dev fabrikasını 29 Temmuz’da açıyor

0

Tesla’nın her yıl 500 bin elektrikli otomobil bataryası üretecek dev fabrikası Gigafactory için açılış tarihi belli oldu. Dünyanın en büyük fabrikası 29 Temmuz’da medyanın önünde açılacak.

Gigafactory, Tesla için büyük önem taşıyor. 2018 yılında toplam 500 bin otomobil üreteceğini açıklayan Tesla, sonraki her yıl için de 500 bin kapasiteyle üretim yapabilmek için ihtiyacı olan elektrikli otomobil bataryalarını Gigafactory’de üretecek.

29 Temmuz’da açılacak fabrika ise aslında henüz bitirilmiş değil ve 29 Temmuz’da da bitmemiş olacak. Ancak Elon Musk, medya önünde Gigafactory’nin görkemli bir şovla tüm dünyaya tanıtılması halinde Model 3 siparişlerinin artacağını düşünüyor. Aynı zamanda Gigafactory’nin ortağı olan Panasonic’in fabrikaya yapacağı 2 milyar dolarlık yatırım karşılığında Model 3 siparişlerinin arttığını görmek istemesi, açılışın hızlandırılmasındaki bir diğer neden.

Model 3 ilk duyurulduğu andan beri sadece bin dolarlık ön sipariş ücretleriyle 350 milyon dolar toplanmıştı. 35 bin dolarlık satış fiyatı üzerinden hesaplandığında ise şirketin kasasına 2018 yılında 10 milyar dolarlık satış gelirinin girmesi kesinleşti. Ancak siparişlerin iptal edilmemesi için müşterilerin Model 3’ün başarıyla piyasaya çıkacağına dair inançlarının tam olması gerekiyor. Gigafactory’nin erken açılışı ise kamuoyunda bu güvenin sağlanması için önemli olacak.

Gigafactory ayrıca Tesla’nın Powerwall bataryaları için de üretim üssü olacak. Dünyadaki en büyük fabrikada üretilecek tüm bu elektrik bataryaları sayesinde, ABD’de petrole talebin yıllar içinde kademeli şekilde düşmesi bekleniyor. Powerwall, evlerde güneş ve rüzgar enerjisi ile elektrik üretimini destekleyecek çok önemli bir bileşen.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>