Techinside Google News
Techinside Google News

Tesla, 4 yılın ardından düşüşe geçti!

Tesla, bu çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre neredeyse 100.000 araçlık bir düşüşle 386.810 araç teslim etti ve dördüncü çeyrek 2023 teslimatlarını karşılamadı.

Tesla, ilk çeyrekte dünya çapında 387.000 otomobil teslim ettiğini, geçen yılın aynı dönemindeki 423.000’den yüzde 8,5 düşüş olduğunu söyledi. Bu, şirketin 2020’deki salgının başlangıcındaki mütevazı düşüşten bu yana yıllık bazda ilk kez üç aylık satışların düşmesiydi.

Tesla, bu düşüşün kısmen “Fremont fabrikamızdaki güncellenmiş Model 3’ün üretim rampasının erken aşaması” ve Kızıldeniz’deki Husilerin saldırılarından kaynaklanan sevkiyat gecikmeleri ile Berlin fabrikasındaki kundaklama olayı nedeniyle olduğunu açıkladı. Şirket daha önce, 2025’te yeni araç üretimine başlamaya hazırlanırken yavaşlayan 2024 büyümesini öngörmüştü.

- Advertisement -

Tesla’nın açıklaması, düşüşü tamamen açıklamaya yetmeyebilir. Wedbush Securities’te teknoloji analisti olan Dan Ives tabloyu, “Musk’ın bu durumu düzeltebileceği ve 1. çeyrekteki olumsuz etkiyi tersine çevirebileceği, Tesla hikayesinde çığır açan bir an” olarak nitelendirdi.

Ayrıca Tesla, diğer otomobil üreticilerinin elektrikli araca geçiş için daha fazla çalışma yaptığı bir ortamda daha sert rekabetle karşı karşıya kalıyor. Şirket, bu rekabeti engellemek için fiyatlarını düşürdü, ancak diğer şirketlerin işe koyulmaya istekli olduğu görülüyor.

Tesla

Örneğin Ford, Şubat ayında Mustang Mach-E’nin fiyatlarını 8.000 dolara kadar düşürdü ve General Motors son zamanlarda Chevy Equinox EV’nin, 7.500 dolarlık EV vergi kredisi uygulandıktan sonra 35.000 dolardan biraz eksik bir fiyatla piyasaya çıkacağını duyurdu, yani 27.495 dolar.

Tesla’nın yakın gelecekte daha düşük fiyatlı ve daha erişilebilir bir model ile karşımıza çıkması da oldukça mümkün.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir