Tesla fidye saldırısına uğradı

0

Tesla fidye saldırısı

Fidye saldırıları artık teknolojiden otomotive birçok sekörden şirketin başına geliyor. Son olarak Tesla fidye saldırısı ile gündeme geldi.

Tesla fidye saldırısını atlattı

Son yıllarda hackerlar, üreticilerin ve hizmet sağlayıcıların sistemlerine sızarak iş süreçlerini aksatıyor. Bunun karşılığında ise ilgili şirketlerden fidye isteniyor.

Bu olayların son örneklerinden birini Tesla yaşadı. Egor isimli bir Rus vatandaş, Tesla’ya siber saldırı düzenleyip, fidye isteme girişiminde bulunmaya çalıştı. Yapılan incelemelerde Egor’un Temmuz ayında ABD’ye seyahat ettiği ve Gigafactory tesisinden bir işçi ile irtibata geçtiği tespit edildi. Egor’un, Tesla sistemlerine fidye yazılım bulaştırma karşılığında bu çalışana 1 milyon dolarlık teklifte bulunduğu belirtiliyor.

İlk olarak bu teklifi kabul eden işçi, sonrasında Tesla yetkililerine durumu bildiriyor. Yetkililerin durumu direkt olarak FBI ile paylaşmasıyla bu durum çözülüyor. Egor, ABD’yi terk etmek üzereyken yakalanıyor.

İncelemeler sonrasında Egor’un 4.5 milyon dolarlık CWT Group saldırısı da dahil olmak üzere birçok saldırıyı gerçekleştirdiği tespit edildi. Eğer Tesla çalışanı durumu bildirmeseydi, muhtemelen benzer bir siber saldırı ile karşı karşıya olunacaktı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>