Tesla Giga Nevada’daki tesisini büyütecek

0

Tesla Giga Nevada

Tesla’nın ilk gigafabrikası olan Nevada’daki Sparks tesisindeki operasyonlar, şirketin yakın zamanda iki yeni fabrika ekleme planlarını paylaşmasıyla önümüzdeki yıllarda önemli ölçüde büyümeye hazırlanıyor.

Tesla fabrikası, son birkaç yıldır Tesla’nın otomotiv pillerinin ana üreticisi olmuştur ve yakında Tesla Semi’nin de önemli bir üreticisi olacaktır. Tesla, MarketWatch tarafından detaylandırıldığı üzere, Gigafactory Nevada’da genişleme için 3.6 milyar dolar harcamayı planladığını duyurdu . Otomobil üreticisine göre yatırımlar, şirketin ilk “yüksek hacimli” Yarı fabrikasına ve güncellenmiş 4680 pil hücresi fabrikasına doğru gidecek ve bölgeye 3.000 kadar iş ekleyecek.

Genişletme projeleri, Tesla’nın mevcut 5.4 milyon metrekarelik ayak izine 4 milyon metrekare kadar yeni üretim tesisi ekleyecek. Şu anda Tesla’nın Giga Nevada’da yaklaşık 11.000 çalışanı var.

İnşaat projelerinin ne zaman başlayacağı ve ne kadar süreceği henüz belli değil. Tesla’ya göre pil hücresi fabrikası yılda 100 GWh pil hücresi veya “yılda 2 milyon hafif hizmet aracı için yeterli pil” üretecek. Tesla, 2022’de kabaca 1.31 milyon araç teslim ettiğini söyledi ve çoğu analist, Tesla’nın 2023’te yaklaşık 1.92 milyon araç teslim edeceğini tahmin ediyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.