Tesla güncellemeleri kaza riskini yüzde 40 azalttı

0

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi tarafından yayınlanan yeni raporda, Tesla’nın ilk güne oranla yüzde 40 oranında kazaları engellediği belirtildi.

ABD gibi ülkelerde yoğun olarak kullanılan Tesla, geleceğin araç teknolojileri için de önemli bir test olarak görülüyor. Araçlarda kullanılan teknoloji, Autopilot olarak adlandırılırken, Tesla araçların piyasaya sunulduğu günden itibaren belirli aralıklarla yaptığı güncellemeler ile pilot kullanımını daha da iyi hale getiriyor. Bu gelişim hakkında en önemli değerlendirmelerden birisi ise Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi tarafından yapıldı.

Özel olarak yapılan araştırmalarda pilot için herhangi bir risk olup olmadığı incelenirken, pilotta güvenlik kusuru bulunmadığı ifade edildi. Üstelik Tesla bu konuda oldukça önemli bir gelişme de elde etmiş durumda. Yüzde 40 oranında kaza oranının azaltılması da yolcuların güvenliği noktasında çok önemli bir gelişme olarak görülüyor.

Kaza Sonrasında Araştırma Başlatılmıştı!

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi tarafından yayınlanan raporun ana sebebi, araçların güvenilir olup olmadığından ziyade 2016 Mayıs ayında gerçekleşen kaza sonrasında başlatılan araştırma. Kazada aracın herhangi bir kusurunun olup olmadığına yönelik yapılan araştırmada, farklı testler dahi yapıldı.

Kaza sonrasında yapılan açıklamalarda traktör römorkunun beyaz olması nedeniyle sistem tarafından tespit edilerek kazanın önlenemediği belirtilmişti. Fakat burada kullanıcıların sorumluluğunda olan araç için Tesla’nın sorumlu tutulamayacağı da raporlar ile desteklendi.

Rapor Neyi Anlatıyor?

Araçlarda Autosteer adı verilen teknoloji öncesi ve sonrasında kaza oranları grafikte açıklanmış durumda. İlgili istatistikler 2014 ile 2016 yılları arasındaki Tesla Model S ve 2016 Model X araçlarını kapsıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>