Tesla güneş çatısı için ceza ödeyecek

0

Tesla güneş çatısı

Yetkililerden izinsiz kurulum yapan Tesla güneş çatısı için ceza ödeyecek. Tesla 750 bin dolarlık cezayı ödemeyi kabul etti.

Tesla güneş çatısı için para cezası ödeyecek

Yenilenebilir tesislerin kurulması için birçok yenilikçi çalışma yürütülürken, bölgelere göre farklı prosedürlerin de uygulanması gerekiyor. Özellikle de güneş panellerinin kurulumunda, farklı yasal koşulların yerine getirilmesi gerekiyor.

Tesla, yerleşim yerinde uygun izinler almadan ve emisyon testlerini gerçekleştirmeden güneş sistemlerini kurarak San Francisco’da ihlalde bulundu. 9 farklı San Francisco Körfez Bölgesi ilçesinde hava kirliliğini düzenleyen Bay Area Hava Kalitesi Yönetim Bölgesi, 2015 yılına kadar dayanan, uygun izinler olmadan ekipmanın kurulması veya değiştirilmesi, gerekli emisyon testlerinin yapılmamasını da içeren 33 ihlal bildirdi.

Yapılan görüşmelerin ardından Tesla para cezasını ödemeyi kabul ederken, 750 bin dolarlık cezaya çarptırıldı. Tesla’nın bundan sonra yapacağı mikroşebeke çalışmalarında ise yasal standartlara uyum gösterilmesi yönünde uyarıda bulunuldu.

Elon Musk, yasal düzenlemelerin kendilerini engellediğini gerekçe göstererek Kaliforniya’dan taşınmakla yetkilileri tehdit etmişti. Ancak daha sonra Fremont fabrikasının genişletilmesi konusunda görüşmeler yapılmıştı. Tesla, geçtiğimiz ay 2021’in ilk çeyreği için 10.4 milyar dolarlık satışla 438 milyon dolarlık rekor kâr bildirmişti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>