Techinside Google News
Techinside Google News

Tesla, Hindistan üzerinde büyük planlar kuruyor!

Tesla, Hindistan'da pil depolama sistemleri yatırımı yapmak ve satmak için kapsamlı bir plan üzerinde çalışıyor
- Advertisement -


Tesla tarafından hazırlana planın farkında olan bir kişi, Hindistan’da pil depolama sistemleri yapmak ve satmak için bir teklif sundu.

Tesla, doğrudan Başbakan Narendra Modi tarafından denetlenen tartışmalarla, haftalardır yaklaşık 24.000 $ fiyatında bir araba üretmek için Hindistan’da yeni bir elektrikli araç (EV) fabrikası kurma konusunda görüşmelerde bulunuyor.

Yeni Delhi’deki son toplantılarda Tesla, gece veya kesintiler sırasında kullanılmak üzere güneş panellerinden veya şebekeden güç depolayabilen bir sistem olan “Powerwall” ile ülkenin pil depolama yeteneklerini desteklemeyi önerdiğini söyledi.

Kaynaklardan biri, Tesla’nın bir pil depolama fabrikası kurmak için bir dizi teşvik istemesine rağmen, Hintli yetkililerin bunların mümkün olmayacağını söylediklerini söyledi. Ancak hükümetin, bu tür ürünleri satın alanlara sübvansiyonlar sunarak şirket için adil bir iş modeli oluşturmaya yardımcı olabileceğini de eklediler.

İlk kaynak, hem Tesla hem de Hindistan hükümetinin teklife istekli olmaya devam ederken ve Yeni Delhi bunu incelemeye devam ederken, planın gerçekleştirilip gerçekleşmeyeceği kesin değil, dedi.

Hindistan, kasabalara ve köylere elektrik tedarikini artırdı, ancak talep arttıkça hala en yüksek zaman kıtlığıyla karşı karşıya. Depolama teknolojileri pahalı ve henüz yaygın olmadığı için büyük ölçüde kömür bazlı elektrik üretimine bağlı.

Geçen yıl Hindistan, kömür taşıma sorunları nedeniyle altı yıldan fazla bir süredir en kötü enerji kriziyle karşı karşıya kalırken, kömür ve hidroelektrik kapasitesi eklemedeki gecikmeler, güneş enerjisi mevcut olmadığında gece elektrik kesintileri riskini artırdı.

Ülke, fosil olmayan yakıt gücü kapasitesinin 2030 yılına kadar 186GW’dan 500GW’a çıkarılmasını hedefliyor.

Tesla’nın Powerwall’u, bir garaja veya bir evin dışına asılmak üzere tasarlanmış, bir metre yüksekliğinde şık bir ünite. Musk’ın eşlik ettiği, Tesla’nın Kaliforniya kampüsüne 2015 yılında yaptığı bir ziyaret sırasında Modi, ürünü inceledi ve daha sonra pil teknolojisinin çiftçilere nasıl yardımcı olabileceğini tartışmaktan keyif aldığını söyledi.

İkinci kaynak, Powerwall’un evsel ve hafif ticari kullanımı hedeflediğini, ancak Tesla’nın Hindistan planı gerçekleşirse endüstri için daha büyük çözümler geliştirmeyi isteyebileceğini söyledi.

İlk kaynak, Hintli yetkililerin Tesla’nın pil depolama ürünlerinin maliyetini azaltmak için çalışmak zorunda kalacağını da aktardığını ve hükümetin yüksek olması beklenen taleple pazarın kilidini açmaya yardımcı olabileceğini de sözlerine ekledi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:02:43

Nvidia çip sektöründe lider oldu!

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir