Tesla ırkçılık karşısında sessiz kaldı

0

Tesla ırkçılık

Tesla ırkçılık yapılan çalışanını korumak için önlem almadığı gerekçesiyle ceza aldı. Tesla bu ceza ile 112 milyon euro ödemek durumunda kaldı.

Tesla ırkçılık tutumlarına karşı önlem almadı

Wall Street Journal’ın raporlarına göre Kuzey Kaliforniya’daki bir ABD Bölge Mahkemesi, Tesla’nın eski bir çalışanı için 112 milyon euro üzerinde tazminat ödemesine karar verdi. Bu cezanın nedeni olarak ise Tesla’nın eski çalışanının maruz kaldığı ırkçı tutuma karşı önlem almadığı vurgulandı.

Owen Diaz, araç üreticisine San Francisco yakınlarındaki Fremont’taki Tesla fabrikasında asansör operatörü olarak çalışırken katlandığı iddia edilen ırkçı taciz nedeniyle dava açmıştı. Diaz, 2015 ve 2016 yıllarında bir fabrikada çalıştı ve bu süre zarfında ırkçı hakaretlere ve saldırgan duvar yazılarına maruz kaldığını söyledi.

Rapora göre federal bir jüri, çalışanın ırksal olarak düşmanca bir çalışma ortamına maruz kaldığına ve Tesla’nın Diaz’ın ırksal istismara uğramasını önlemek için yeterli önlemleri almadığına karar verdi.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>